Gündem

İçişleri Bakanlığı 14 Şehir İçin Kararını Duyurdu ! Tamamen Yasaklandı

İçişleri Bakanklığı tarafından çok önemli bir karar açıklandı. Bakanlık tarafından gönderilen genelgeler kapsamında 14 ilde sünnet, kına gecesi ve nişan etkinlikleri yasaklanırken düğün ve nikâh törenlerini ise 1 saatle sınırlandı.

İçişleri Bakanlığı 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi ve nişan gibi etkinlikleri bugünden itibaren yasakladı. Bu illerde yapılacak düğün ve nikâh törenleri ise 1 saat içinde tamamlanacak.

Düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocuklar düğün ve nikâh merasimlerine katılamayacak.

Ülke genelinde ise kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı geçici süreyle durduruldu. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği’ne Kovid-19 tedbirleri konulu genelge gönderdi.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgeler ile salgının kalabalık ortamlardaki yayılım hızı göz önünde bulundurularak düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin tüm illerde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması, köyler ve/veya sokaklarda yapılan söz konusu etkinliklerin aynı gün içerisinde kalacak şekilde saat sınırlamalarının il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi istenildiği anımsatıldı.

ALINAN TEDBİRLER

Genelgede, yine daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle salgının seyrinin takip edilerek artış ve azalışlara göre il bazında ilave tedbirlerin de alınabileceği belirtilerek, alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

– Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat illerinde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

– Bu illerde düğün ve nikâhların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak.

– Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

– Düğün ve nikâhlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması durdurulacak.

– Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

– Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikâh merasimlerine katılması yasaklanacak.

– Bu illerde her nikâh merasimine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

– Ülke genelinde; Kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşları da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramı durdurulacak.

– Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos (bugün) tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

İlgili Makaleler