Kamu Haberleri

İçişleri Bakanlığı CHP’li Belediye Başkanını Görevden Uzaklaştırdı

İçişleri Bakanlığı tarafından alıkesir'in Erdek ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı görevden uzaklaştırıldı. Hüseyin Sarı Yargıtay'ın hakkında verilen hapis cezası kararını onamasının ardından görevinden uzaklaştırıldı.

Yargıtay tarafından Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın 1 yıl 15 günlük hapis cezası onandı. Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Belediye Başkanlığının düşmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından da hakkında karar verildi. Buna göre Hüseyin Sarı hakkındaki karar Balıkesir Valiliği tarafından açıklama yapılarak duyuruldu.

Balıkesir Valiliği tarafından yapılan açıklamada ilçede mülkiyeti belediyeye ait olan ve üzerinde benzinlik bulunan gayrimenkul için “akaryakıt istasyonu yapılması ve intifa hakkı ihalesi” ile “akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi” düzenlendiği belirtildi.

YARGITAY HAPİS CEZASINI ONADI

İl Valiliği tarafından yapılan açıklamanın devamında Bandırma Ağır Ceza Mahkemesince, her iki ihalede serbest rekabet ortamının kasıtlı olarak engellenerek sonucu süreç başlamadan belli olacak şekilde planlama yapıldığı ve ihalelerin tek katılımcı ile gerçekleştirilerek planlandığı şekilde sonuçlandırıldığının tespit edildiği vurgulanarak Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın ihaleye fesat karıştırma suçu kapsamında 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği vurgulandı. Söz konusu açıklamada bu hapis cezasının Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 20 Mayıs 2020 tarihli kararıyla onandığı bildirildi.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Balıkesir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında “Belediyenin önemli bir taşınmazı ile ilgili iki ayrı ihale süreci konusunda bizzat mahkeme kararıyla tespit yapılması ve bu kararın onanması üzerine adı geçen Belediye Başkanı, Anayasa’nın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrası ile Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler