Gündem

İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı İçin Yeni Genelge

YKS sınavından dolayı bu hafta sonu belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu konu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı. Bu genelge kapsamında 27 Haziran Cumartesi günü saat 09:30 ile 15:00 arasında ve 28 Haziran Pazar günü de sabah saat 09:30 ile 18:30 arasında sokağa çıkmak yasak olacak.

20 Haziran Cumartesi günü LGS’den dolayı saat 09:30 ile 15:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak konusu olmuştu. YKS’nin uygulanacağı günlerde de belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. 27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Konu hakkında Bakan Koca şu açıklamayı yapmıştı:

“LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Sn. Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre; 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında istisnalar hariç 81 ilde bulunan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF OLACAK?

Konu ile ilgili olarak sınava katılacak olan adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. LGS ve YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak. Bununla birlikte şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

AÇIK OLACAK YERLER

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Bu doğrultuda vatandaşlar ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebileceği gibi ilaç tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayacak kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, belirlenecek akaryakıt istasyonları, lastik tamircisi, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri açık olacak.

İlgili Makaleler