Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan Sokağa Çıkma Yasağına Dair Kritik Açıklamalar!

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağına dair açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, 8 Mayıs ile 10 Mayıs arasını kapsayacak şekilde uygulanan sokağa çıkma yasağına uymayan 13 bin 716 kişinin olduğu ve bu kişilere adli ya da idari ceza verildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs ile 10 Mayıs arasında uygulanan sokağa çıkma yasağına 13 bin 716 kişinin uymadığını ve bu kişilere adli ya da idari işlem uygulandığını dile getirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağının 10 Mayıs saat 24.00 itibaren sonlanacağı aktarıldı ve yasağa 24 ilin de yüksek oranda uyduğunu ekledi.

61 İLDE KARANTİNA KARARI KALDIRILMIŞTIR

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklama ise şu şekilde:

“Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 08 Mayıs Cuma günü saat 24.00 ile 10 Mayıs Pazar günü saat 20.00 arasında karara uymayan toplam 13 bin 716 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır. Ayrıca bugün saat 20.00 itibari ile 39 ilimizdeki; 3 belde, 50 köy, 51 mahalle ve 7 mezra olmak üzere toplam 111 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 96.658’dir. Öte yandan 61 ilde, 303 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır”

YARIN NORMALLEŞME SÜRECİNİN İLK AŞAMASI BAŞLIYOR

“Yarından itibaren kısıtlamaları kaldırılan berberler, kuaförler, güzellik salonları / merkezlerinin çalışma saatlerinde ve koşullarında yapılan düzenlemelerle faaliyetlerine başlayabileceklerdir. Aynı zamanda İl, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında; giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemeleri satışı da yarından itibaren yapılabilecektir. Bu tür yerlerde, iş yeri sahiplerinin/ işletmecilerin, personelinin ve vatandaşların koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sosyal mesafe, maske takma zorunluluğu ve hijyen tedbirlerine harfiyen uymaları, salgınla mücadelede son derece önemlidir”

“HAYATIN NORMAL AKIŞINA DÖNDÜĞÜ ANLAMINA GELMEMEKTEDİR”

Yapılan açıklamada, bugün 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların 4 saat boyunca dışarı çıkma imkanı buldukları belirtilerek, “13 Mayıs Çarşamba günü 14 yaş ve altı çocuklarımız ile 15 Mayıs Cuma günü 15-20 yaş arasındaki gençlerimiz saat 11.00-15.00 arasında sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet etmek şartıyla sokağa çıkabileceklerdir. Özellikle 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza, 20 yaş altındaki çocuklarımıza/ gençlerimize bu süreçte göstermiş oldukları anlayıştan ve fedakarlıktan dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz. Ancak şu unutulmamalıdır; bazı kısıtlamaların kaldırılması hayatın normal akışına döndüğü anlamına gelmemektedir. Salgın tehlikesi henüz geçmiş değildir. Rehavete kapılmadan, tedbirleri uygulamaya devam etmeliyiz” sözleri dile getirildi.

DAYANIŞMA, SABIR VE FEDAKARLIK

Ülkede alınacak tedbirler ise şu şekilde belirtildi:

“Ülke genelinde emniyet ve jandarma birimlerince pazar yerleri, marketler/süpermarketler vb iş yerleri ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu meydan, cadde ve sokaklarda bu konudaki denetimlerimiz ise devam edecektir. Aziz Milletimize, tüm bu süreçte, göstermiş oldukları dayanışma, sabır ve fedakârlıktan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Pek çok sıkıntıyı birlikte atlattığımız gibi Kovid- 19 salgınını da birlikte yeneceğiz.”

Bu süre zarfında vatandaşlardan talep edilen maddeler ise şöyle:

-Toplu taşıma araçları ile seyahatlerde,

-Pazar yeri, market/süpermarket ve fırınlardan yapacakları alışverişlerinde,

-Fabrikalar, iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları gibi toplu olarak bulunulan işyerlerinde,

-İl Hıfzıssıha Kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda valiliklerce duyurulan yerlerde,

-Havaların sıcak olması nedeniyle park, bahçe, cadde, sokak, meydan gibi dış mekanlarda, Sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu sağlamaları, ayrıca belirtilen alanlarda maske takmaya devam etmeleridir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler