Gündem

İçişleri Bakanlığından Yeni Salgın Genelgesi ! Türkiye Genelinde Tamamen Yasak Geldi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından salgın nedeniyle 81 İl Valiliğine yeni genelge gönderildi. Bu genelge ile Türkiye genelinde maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı. Meskenler hariç tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 81 İl Valiliğine bir genelge gönderildi ve bu genelge ile yeni tedbirler alındı.

ÜLKE GENELİNDE ZORUNLU OLDU

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmanın zorunlu olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak genelge kapsamında minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin detayları şöyle oldu:

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler gibi toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek

Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek

İlgili Makaleler