Ekonomi

İhracatın Lideri Bir Kez Daha İstanbul Oldu! Listede Sürpriz İller Var; Nisan Ayında En Çok İhracat Hacmine İmza Atan İller…

Her ay yayınlanan ihracat hacmi raporunda nisan ayı verileri de belli oldu. İhracatın lider kentlerinin listelendiği bu raporda, sıralamada nisan ayı itibariyle sektörlerin dengesini değiştirecek önemli değişikler ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda lider konumda olan İstanbul, nisan ayında da liderliği korurken, ihracatta İstanbul’u takip eden diğer iller ve illerin dolar bazındaki ihracat hacimleri oldukça güçlü bir ihracatın gerçekleştirildiğini gösterdi.

İhracatta Lider İstanbul

Türkiye’nin ihracatında il bazında sahip olan hacimleri gösteren yeni bir rapor yayınlandı. Rapora göre, en büyük paya sahip olan İstanbullu şirketler, nisan ayında da ihracatın lideri olmayı sürdürdü. Yılın 1. çeyreğinde 24 milyar doların üzerinde bir ihracat hacmine çıka İstanbullu şirketler, en yüksek ocak-mart ihracatını gerçekleştirirken, mart ayında tarihinde ilk defa 9 milyar doları aşarak 9 milyar 75 milyon dolar ihracata imza attı. Nisan ayında bu rekoru bir kez daha kıran İstanbullu şirketler, 9 milyar 366 milyon doları aşarak, ihracatın lideri olmayı sürdürdü. Sadece nisan ayında yüzde 30 ihracat hacmini artıran İstanbullu şirketler, 209 farklı nokta ile ihracat gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra tüm bunlar ile nisan ayında Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki paylarını da artıran İstanbullu şirketler, paylarını yüzde 40’a çıkardı.

İstanbul’u Kocaeli, Bursa ve İzmir Takip Etti

Dış ticaret hacminde nisan ayında miktar bazında en fazla ihracat artışını gerçekleştiren İstanbullu şirketler, 2 milyar 163 milyon dolar artış ile yeni bir rekora daha imza attı. İstanbul’un lider olduğu listede İstanbul’u takip eden Kocaeli, 1,9 milyar dolarlık ihracata imza ararken; 618 milyon 511 bin dolarlık artış gerçekleştirdi. Kocaeli’ni listede takip eden İzmir 1,4 milyar dolar ihracat ile listedeki yerini alırken; İzmir’in ihracat hacmi 410 milyon 404 bin dolar arttı. Bunun yanı sıra 1,3 milyar dolar ile listenin üçüncü sırasına oturan Bursa’yı 1,1 milyar dolarla Ankara takip etti. Öte yandan en fazla ihracat artışı listesinde ilk üç sıra İstanbul, Kocaeli ve İzmir’den oluşurken; 200 milyon 28 bin dolarla Ankara, listenin dördüncüsü, 4 milyon 200 bin dolarla Denizli ise listenin beşincisi oldu.

İlgili Makaleler