Ekonomi

İhtiyaç sahibi vatandaşlara 40 bin TL barınma yardımı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, corona virüsü süreci ardından da dar gelirlere yardım edileceğini duyurdu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, ihtiyaç sahibi vatandaşların ev yapımına ilişkin desteğinin 25 bin liradan 40 bin liraya çıkarıldığı bildirildi.

Türkiye’de corona virüsü salgını tespitinden sonra dar gelirli vatandaşlar için bir çok destek programı düzenlendi. Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tarafından yapılan açıklamalarda barınma yardımının normalleşme sürecinde de devam edeceği duyuruldu.

Bakan Selçuk Barınma yardımı ile ilgili olarak, “Kovid-19’la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Ev eşyası yardımı 5 bin TL

Dar gelirliye ev yardımının 40 bin liraya çıkarıldığını bildiren Bakan Selçuk, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik.” açıklamasında bulundu.

Peki, barınma yardımı nedir?

Barınma yardımı oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlar için hazırlanan program çerçevesinde, vatandaşların evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

İlgili Makaleler