Ekonomi

İkinci El Araba Alacaklar Acele Etsin ! 10 Gün İçine Fiyatlar Yükselecek

Türkiye'de son dönemde en çok tartışılan konu ÖTV artışı ile birlikte ikinci el fiyatları arttı. Bu doğrultuda vatandaşlara kritik bir uyarı yapıldı ve ikinci el araba fiyatlarının daha da yükseleceği belirtildi.

Corona virüsü salgını otomobil piyasasına da damga vurdu ve tüm tüm sektörlerde olduğu gibi otomobil piyasasını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uzun süredir yükselişte olan ikinci el araç fiyatları ÖTV artışı kapsamında yeniden yükseldi. Artış kapsamında bayilerde 400 bin liralık sıfır otomobilin liste fiyatı ise 500 bin liraya kadar arttığı belirtilerek galericilerden vatandaşlara uyarı yapıldı.

“ARAÇ FİYATLARI ARTACAK”

Galerici Mustafa Üzer yaptığı açıklamalarında fiyatların yükseleceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki günlerde 1 hafta 10 güne kadar araç fiyatlarında yükseliş bekliyoruz. Sıfırlarda bayiler 400 bin liralık araca 500 bin lira yazdılar liste fiyatına ama bu ikinci ele daha yansımadı. Şöyle bir gerçek var fiyatlar yükseldi”

“DÜŞECEĞİNİ ZANNETMİYORUM”

Üzer açıklamalarında ikinci el araç satışlarında fırsatçılık yapmaya çalışanların da olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“Normal satmak için acil ihtiyacı olan var. Ama şöyle de bakıyoruz yüzde 70 herkes araba satmaya başladı. Satan almaya başlıyor. Böyle bir ek kazanç sağlamaya çalışan çok fazla. Bu araba fiyatları niye çıktı? Yurt dışından araba gelmediği için. Ülkemizde olan araba sayısı belli fabrikalar üretim yapmıyor. Araba da herkesin bir ihtiyacı. Sıfır yok zaten adam gidiyor 6 ay zaman veriyorlar. Bayilerde sıfır araba yok. O yüzden düşeceğini hiç zannetmiyorum talebimiz çok fazla.

“GARANTİ VERİRİM”

Dışarıdan gemilerle arabalara gelene kadar biz düşme şansı beklemiyoruz. Fiyatlar çıkıyor. Herkes galeriden almama derdinde biniciden alma derdinde. Binici dediğiniz insanların yüzde 80’i bu ticareti yapıyor. Bizler yasal yapıyoruz. Garanti kapsamındayız. Bir sorun olursa sattığınız arabada bir şey olursa biz buradayız. Dışarıdan aldığınız insanlar sizi ertesi gün tanımazlar. Arabaları galericiden almaya özen gösterelim. Herkes bu mesleği yapmanın derdinde herkes mesleğini yapsın. Sattığımız her arabaya garanti veririm.”

İlgili Makaleler