İkinci El Araba Alımı ve Satımı Hakkında Flaş Gelişme

Resmi Gazete'nin bugünkğ sayısında Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelik kapsamında kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirilirken yetki belgesi olmayanlara bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı hakkı verilecek.

Son aylarda hareketliliğin zirve yaptığı ikinci el araç piyasası hakkında yeni bir düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik Resmi Gazete’nin 15 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayımlandı. Bu yönetmeliğe göre kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

YETKİ BELGESİ OLMAYANLAR EN AZ FAZLA 3 ADET ARAÇ SATABİLECEKLER

Ayrıca yayımlanan yönetmelikte “Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı” maddesi yer aldı.

Bunun yanı sıra yönetmelik ile ikinci el araç ticaretine başka bir yenilik daha getirildi. Bu yeniliğe göre “İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir” maddesi oldu. Buna göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte yer alan bir diğer madde ise “Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir” şeklinde oldu. Bu madde ile yetki belgesi almak için eğitim alma şartının getirileceği belirtildi.

İlgili Makaleler