Ekonomi

İkinci El Araba Almak İsteyenler Dikkat ! Bir Zam Daha Yapıldı

İkinci el araba almak isteyen vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada üretimde talebin karşılanmaması ve bayram öncesi olması nedeniyle bir zam daha geldiği belirtildi.

Corona virüsü salgını nedeniyle sıfır araç üretimi durma noktasına geldiğinden dolayı araç fiyatları artmıştı. Normalleşme aşamasının başlaması sonrası otomotiv sektöründe üretim yeniden başladı. Üretimin başlaması sonrası vatandaşlar araç alımı için şirketlere akın etti. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar kamu bankalarından kredi kullanarak araç sahibi olmaya çalışıyor.

Sıfıra araç almak isteyen vatandaşlar otomotiv bayilerine gidiyor ve araç almak istiyor. Ancak gittiğimiz bir otomotiv bayisi, ön siparişlerin dolu olduğunu ve Eylül-Ekim ayına kadar sipariş alınmayacağı söylendi.

Sıfır araç üretiminde verilen siparişlere yetişilememesi durumunda vatandaşlar ikinci el arabalara yöneldi. Bu durum da fiyatların artmasına neden oldu. 1 ay önce 207 bin TL ‘ye alınan sıfır bir araç , şimdi ikinci el araç alım satımı sitesinde 240 bin TL ‘ye satılıyor.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Galerici Ahmet Yurtlu konu hakkında bir açıklama yaptı ve ikinci elde fiyat artışının daha devam edeceğini belirterek şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde de araç kiralama şirketlerinin de işlerinde ciddi manada düşüş oldu. Yurtdışından uçaklar gelmedi, rezervasyonlar iptal oldu. Durum böyle olunca araç kiralama firmaları da kendilerini biraz revize ettiler ve araç alımı yapması gerekenler yapmadı. Bundan dolayı şuanda kiralama firmalarındaki ekonomik arabalar aylık 6 bin TL civarında veriliyor. Durum böyle olunca oradan da bir sıkıştırma oldu. Kiralama fiyatları artınca araç kiralamayı düşünen insanlarda araç almaya döndü. Onun da bir sıkışıklığı var. Kasım gibi piyasanın biraz daha oturacağını, fiyatlarının belli bir seviyede netleşeceğini ve fiyatların o şekilde devam edeceğini ön görüyoruz. Kasım’a kadar da kısa vadede araba almayı düşünenlerin de çabuk davranmaları gerekiyor. Çünkü piyasa, yüzde 15 gibi bir artışın olacağının sinyallerini veriyor”

İlgili Makaleler