Ekonomi

İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Kamu Bankalarının araba kredisi açıklaması!

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi araba fiyatlarını da etkiledi. Bu nedenle 2020 yılı içerisinde araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar fiyatların düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Peki, İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Kamu Bankalarının araba kredileri açıklaması

Salgın nedeniyle fabrikalar üretimi durdurunca araba fiyatlarında da flaş yükselişler medyana geldi. Bu sene araç satın almak isteyen vatandalar, ikinci el araba fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ikinci elde fiyat artışları bir süre daha devam edecek.

Arz-talep dengesi bozuldu

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Kumdakcı önemli bilgilendirmelerde bulundu. Kumdakçı, “Araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi, arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir.” Dedi.

ÖTV artışının fiyat yükselişine neden olduğunun altını çizen Kumdakcı, “Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi, hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos’ta yapılan ÖTV artışı, araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattı.” İfadelerini kullandı.

2021 ilk yarısına kadar artacak

Kumdakcı fiyat artışlarının 2021 yarısına kadar devam edeceğini söylediği açıklamasında, “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkan vermeyecektir. Özetle, fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.” İfadelerini kullandı.

Kamu Bankalarının taşıt kredileri

Ziraat Bankası

0 km ve en fazla 5 yaşındaki taşıtlar için kullandırılabilir.

60 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.

Ruhsatında hususi olarak kaydedilmesi kaydıyla hafif ticari araçların (minibüs, kamyonet, pick-up) alımını finanse etmek amacıyla kullandırılabilir.

Araç rehni, teminat olarak alınır. Bankamız lehine rehin tesis edilir. Gerekli görüldüğü takdirde ek teminat istenebilir.

Bankamız, bireysel kredi kullanan müşterilerine hayat sigortası ve kasko* ürünlerini sunmaktadır.

Vakıfbank

Kasko değeri 120.000.TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 120.000.-TL kadar olan kısmı için %70, 120.000.-TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi kullandırımı yapılır.

Nihai fatura değeri 120.000 TL ve altında olan taşıt kredilerinin vadesi 60 ayı, nihai fatura değeri 120.000 TL’nin üzerinde olan taşıt kredilerin vadesi ise 48 ayı geçememektedir.

60 aya kadar vade ile aylık, 3 aylık dönemler veya değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri vardır.

Belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.

Otomobil yaşı, 03-36 ay vadede kredi kullanımlarında en fazla 8, 37-60 ay vadede kredi kullanımlarında, en fazla 5 olabilir.

Araç rehni, teminat olarak alınır. Bankaca gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit-mevduat-döviz tevdiat rehni talep edilebilir.

Halkbank

Dilerseniz artan taksitli veya azalan taksitli ödeme planı seçenekleriyle kredi taksitlerinizi gelirinize uygun olarak belirleyebilir veya ilk taksitinizi 2 ay erteleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler