Gündem

İkinci El Araç Alacak Herkesi İlgilendiriyor; Araç Fiyatları Yüzde 4 Attı! Sadece Bu Siteler En Uygun Araçları Satıyor!

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarındaki satışları bir araya getirerek, değerlendirmeler gerçekleştiren Indicata isimli araştırma şirketi, nisan ayı ikini el araç ve satışı ile ilgili yaptığı araştırmayı açıkladı. Indicata’nıın yayınladığı araştırma raporuna göreyse, nisan ayında satışlar mart ayına göre yüzde 29 oranında arttı.

Gerçekleştirdiği araştırma sonucu geçen ay 191 bin 401 ikinci el aracın satışının gerçekleştirildiğini ortaya çıkaran Indicata, aynı zamanda ikinci el araç satışındaki fiyat değişimini de hesapladı. Mart ayına kıyasla yüzde 29, geçen yılın nisan ayına kıyasla yüzde 34 ve son 3 yılın ortalamasına bakıldığında ise yüzde 39 artış yaşandığı görülen ikinci el araç piyasasının fiyatları geçtiğimiz aya göre yüzde 4 oranında artış gösterdi.

İkinci El Araçlarda En Çok Binek Araçlar Tercih Edildi

Nisan ayı satış verilerini de açıklamış olan Indicata, nisan ayında en çok tercih edilen ikinci el araçların yüzde 82 ile binek araçlar olduğunu açıkladı. Binek araçları bu konuda takip eden hafif ticari araçlar ise, sadece yüzde 18 oranında satıldı. İkinci el araç pazarında en çok tercih edilen motor tiplerini de açıklayan Indicata, 115 bin 533 satış ve yüzde 60,4 payla dizel otomobillerin en çok tercih edilen ikinci el araçlar olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra 69 bin 927 satış ve yüzde 36,5 payla benzinli araçlar listede ikinci sıraya otururken; 3 bin 656 satış ve yüzde 1,9 payla hibrit otomobiller üçüncü sıraya oturdu. LPG araçlar sadece yüzde 0,9 satılırken; elektrikli araçlar ise sadece yüzde 0,3 satılabildi.

En Çok İkinci El Araç Satan İller Belli Oldu

Her ay araç satışlarını ve satıcılar ile alıcıların eğilimlerini ortaya çıkarmak için makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük verinin birleşmesinden oluşan iş zekası seti kullanan Indicata, günlük 450 binden fazla ikinci el araç datasını analiz etmesi ile bu sektördeki en derin araştırmayı ortaya koyan kurumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda her gün 40 binden fazla kurum ve kuruluşun online sitelerinde tarama gerçekleştiren Indicata; Sahibinden, Arabam, Letgo, VavaCars, OEM’lerin kurumsal 2. el web siteleri, Leaseplan, Intercity ve Otokoç gibi sitelerinde taramasını gerçekleştiriyor. Bu kapsamda alanında oldukça realist araştırmalar ortaya çıkarabilen Indicata, bu ay en çok ikinci el araç satan şehri de açıklamış bulunuyor. Indicata’nın araştırma raporuna göre, 2022 yılının nisan ayında yüzde 28 pay ve 53 bin 444 satış ile listenin lideri İstanbul oldu. İkinci el araç satışında İstanbul’u takip eden iller ise, Ankara ve İzmir olarak açıklandı.

 

İlgili Makaleler