Gündem

İkinci el cep telefonu ve tablet alacaklar dikkat! Bakan Pekcan duyurdu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ikinci el cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğini açıkladı. Yapılacak düzenleme ile tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle ikinci el ürünleri satın almaları mümkün olacak.

İkinci el tablet ve telefonlarla ilgili düzenleme yapıldı. Düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, “Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” Dedi.

Tüketiciler güvenli şekilde alabilecekler

Düzenleme ile tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle ikinci el ürünleri satın almalarının hedeflendiflendiğini açıklamalarında vurgulayan Bakan Pekcan, “Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” Dedi.

Yenilenmiş ürünlere 12 ay garanti

Düzenlemenin yakın bir tarihte uygulamaya konulacağını söyleyen Bakan Pekcan, bakanlıktan “Yenileme Yetki Belgesi” alarak faaliyette bulunacak yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini açıkladı. Bakan Pekcan konuya ilişkin açıklamasında, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak.” Dedi.

Düzenleme ile ilgili olarak, yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiği açıklandı.

İlgili Makaleler