Ekonomi

İkinci el fiyatları ne zaman düşecek? Tarih verildi

Corona virüsü salgını nedeniyle fabrikaların kapatılması ve kamu bankalarının faiz indirim kararının ardından ikinci el araç fiyatlarında yükselişler meydana gelmişti. 2020’de araç sahibi olmak isteye vatandaşlar ikinci el fiyatlarının ne zaman düşeceğini merak ediyorlardı. Uzman isim tarafından tarih verildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle fabriklar kapatıldı. Bu nedenle sıfır araç tedariki azaldı. Türkiye’de kamu bankalarının uygun finansmanlı kredi açıklamaları ve sıfır tedarikinin zorlaşması ile dövizin yükselmesi ikinci el fiyatlarında yükselişlere neden oldu. 2020 yılında araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından fiyatların ne zaman düşeceği konusunda araştırmalar yapılıyordu. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, katıldığı bir televizyon programında ikinci el fiyatlarının ne zaman düşeceğine ilişkin tarihi verdi.

Kasım ayında bayilerde araç çoğalacak

Erkoç tarafından yapılan açıklamalarda, tam kapasite ile araç üretiminin haziran ayının sonunu bulduğu ifade edildi. Erkoç, siparişler verildikten sonra Türkiye’ye gelmesinin veya Türkiye’de üretilmesinin maksimum 3 ay sürdüğünü belittiği açıklamasında, olağanüstü bir durum olmaması halinde sıfır araçların Kasım ayında Türkiye’de ve bayilerin elinde çoğalacağını bildirdi. Yapılan açıklamalarda sıfır araçların normal seyrine dönmesiyle beraber ikinci el araç fiyatlarında da gerileme olabileceği ifade edildi.

İlgili Makaleler