Ekonomi

İkinci el için yeni dönem: Son tarih 31 Ağustos!

İkinci el araç alım satımı yapan vatandaşları ilgilendiren bir gelişme meydana geldi. Bundan sonra 31 Ağustos tarihine kadar yetki belgesi almayan işletme araç satımı yapamayacak. Online satışlarda belgesiz işletmelerin ilanları kaldırılacak.

Türkiye’de ikinci el piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Corona virüsü salgını nedeni ile 0 tedarikinin zorlaşması nedeniyle ikinci ele talep arttı. Ancak ikinci el alım satımı yapan vatandaşları ilgilendiren bir düzenleme yapıldı. Buna göre; 31 Ağustos tarihine kadar yetki belgesi almayanlar, araç alım satımı yapamayacaklar. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; Bir takvim yılı içinde üçten fazla taşıt satışı ticari faaliyet kabul edilecek. Satılan araç sayısı, Türkiye Noterler Birliği’nden alınan veriler esas dayandırılacak.

Belgeyi 5 yılda bir yenilemek gerekmeyecek

Belge almayarak kayıt dışı satış yapan işletmelere yaptırım uygulanacak, internetten verilen ilan kaldırılacak. Ayrıca satışlarda güvenli ödeme sistemi kullanılacak. Satış işlemlerinde her araç için vatandaş tarafından tanıtım kartı çıkarılacak. Kartlarda, marka, cinsi, tipi, model yılı, plakası, yakıt türü, kilometresi, satış fiyatı, hasar kaydı, rehin ve haciz gibi şerhlerin olup olmadığı bilgilerine yer verilecek. Belediyeler ve ticaret il müdürlükleri tarafından yapılan işyeri kontrolü, belediyelerce ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak. Yetki belgesini 5 yılda bir yenilemek gerekmeyecek.

Haksız rekabet, suni fiyat artışı ortadan kalkacak

Düzenleme hakkında açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde haksız rekabetin ortadan kaldırılması, suni fiyat artışlarını ve kayıtdışılığı önlemeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Pekcan açıklamalarında, uyarıya rağmen aykırılığı kaldırmayan işletmelerin yetki belgelerinin iptal edileceğini belirterek, hizmet kalitesinin artacağını, tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını bildirdi.

İlgili Makaleler