Ekonomi

İkinci El Otomobil Alacaklar! Yeni Dönem Başlıyor!

İkinci el otomobil almak isteyen vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyor. Ancak bazı firmalar kur fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle fiyatlarda yanlış orantısızlar yapıyor. Bu orantısız artışa dur demek için yeni bir dönem başlatılacak. Yapılan açıklamaya göre bazı firmalara ikinci el otomobil fiyatlarını dengede tutmak için yeminli satış kuralı getirildi. İşte detaylar…

Yeminli Satış Dönemi

SABAH gazetesi yazarı Ufuk Sandık’ın haberine göre, Hem çip krizi hem de artan dolar kuru nedeniyle son birkaç aydır yükselen otomobil fiyatları, araç satın almak isteyen birçok kişiyi zor durumda bıraktı. Sıfır otomobillerde artan fiyatlar nedeniyle ikinci ele yönelen birçok kişi, piyasanın orantısız yükselişinden yakınıyor.

Sıfır otomobil fiyatları, özellikle lansman ve ÖTV indirimi dönemlerinde ciddi oranda düşüyor. Bu düşüşten yararlanarak sıfır otomobil satın alan fırsatçılar, ikinci el piyasasının yükselmesine neden oluyor. Günümüzde bazı fırsatçıların ikinci el araçları sıfır fiyatından daha yükseğe sattığı biliniyor. Devlet yetkililer, ne yazık ki bu durumun önüne geçmek için henüz herhangi bir çalışma yürütmedi.

İmzalı satış işlemi gerçekleştiren bazı firmalar, otomobil ticareti için araç satın alan kişilerin önüne geçilmesi için önemli bir adım attı. Müşteriler ile yapılan sözleşmede, aracı satın alan kişinin hemen satmayacağına dair bir madde yer alıyor. Yeni kararın diğer firmalarda da yürürlüğe geçmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler