Gündem

İkinci El Otomobil Alımı ve Satımında Yeni Dönem: 50 Bin Lira Cezası Var

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşan kişiler için yeni bir gelişme meydana geldi. Artık yetki belgesi alma süresi 31 Ağustos'a kadar uzatıldı. Ayrıca 'al-sat' adı verilen uygulama kaldırıldı ve galerici esnafın yüzü güldü.

İkinci el otomobil için yeni dönem başlıyor. Sıfır kilometre 2019 ve 2020 model araçların piyasa fiyatları tüketicileri ikinci el otomobile yöneltti. 2019’un son aylarında patlamasıyla birlikte 2019 yılının en karlı yatırımı da 2. el otomobil satışları oldu. 2. el otomobil piyasalarındaki hareketlilik ise galerici esnafların yüzünü güldürdü.

İzmirli 15 yıllık galerici esnafı Fahri Karlık yaptığı açıklamalarında ikinci el otomobil için bayram havası yaşandığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda işlerimizin zirve olduğu bir dönem. 2. elde çok güzel bir hareketlilik var. 2. elin bayramı diyebiliriz. Araçlarımızı alıyoruz ve hemen 10 gün içerisinde satılıyor. 2. elde temiz araç bulmak zor. Biz aracı bulduğumuz zaman ekspertiz yaptırıyoruz. Aracımızın tüm bilgilerini detaylı bir şekilde incelettikten sonra müşterilerimizi bekliyoruz”

“3 ARABA ALMAYA HAKKI VAR”

Karlık ikinci el otomobil satışı hakkındaki açıklamalarında bazı kişilerin yetki belgesi almadan yıllık 3 satış hakkı sonrasında akrabalarının üzerinden araç alıp satarak bu işi yürüttüğünü belirtti. Karlık’ın bu konudaki açıklamaları şöyle oldu:

“Vatandaşın 3 araba almaya hakkı var. 3 araç alıp satıyor. 3 arabadan sonra bu kişiler yakın akrabalarının üzerine de araç alıp satıyorlar. Ama devlet buna müsaade etmeyecek artık. Bunlar takip edilecek çok ciddi cezalar da gelecek. Bu işi yapanlara 50 bin TL’den başlayan cezalar verilecek.

İkinci El Otomobil İçin Yeni Gelişme
İkinci El Otomobil İçin Yeni Gelişme

Biz bunu destekliyoruz. Herkes kendi işini yapsın. Galerici kendi işini yapsın, emlakçı, berber, manav kendi işini yapsın. Galericilik mesleğinin de bir itibarı var. Bu işi bilenler yapsın. Devletimizin de bu işin üstüne gideceğinden eminiz. Bu işi yapanlar varsa da bir an önce bıraksınlar. Çünkü çok ciddi cezalar gelecek. Kimse ceza yiyip canı yanmasın. Bu işten vazgeçsinler.

“50 BİN LİRA CEZASI VAR”

İzmir Otokent Başkanı Fevzi Demir de ikinci el otomobil hakkında açıklamalarda bulundu ve al-satçıların 3 araba sonrası akrabaları üzerinden bu işi yürüttüğünü ancak bunların da takibe alınacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Otomobili kendi üstüne alıyordu, karısının üstüne alıyordu, çocuğun üzerine alıyordu böyle böyle 1 yılı dolduruyordu. Tahmin ediyorum şimdi fazla araç aldıklarında da onlara da para cezası çıkacak 50 bin TL civarında. Onlara da sıkı denetleme yapılacağını direkt bakanlıktaki yetkili arkadaşların ağzından duydum. O da olursa vergi kaçakçılığına da son vermiş oluruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir