EkonomiGündem

İKO Başkanı Atayık Açıkladı: Altın Fiyatında 389 TL ve Üstü Görülebilir

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, Covid-19 salgını ve uluslararası piyasalarının etkisiyle gittikçe yükselen gram altın fiyatlarının 389 lirayı geçebileceğini dile getirdi. Bununla beraber, salgının bir süre daha piyasalar üzerindeki etkisini sürdüreceğini ekledi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, önümüzdeki hafta, kamu ve özel sektörün döviz akışı açısından gelecek iyi haberler neticesinde doların fiyatının 7 TL’den ilk başta 6,90-6,70 bandına inebileceğini söyleyerek, “Aksi durumda, uzmanların öngörüsüyle altının gramında 389 TL ve üstünü görmek olası olabilir.” şeklinde konuştu.

VİRÜSÜN PİYASALARDAKİ ETKİSİ BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK

Başkan Atayık, Covid-19 salgını sebebiyle 4 aydan fazla bir süredir altın ve para piyasalarının stabil bir düzen bulmak için uğraştığını belirtti. Atayık, “Birçok ülkede uzmanlar, virüste pik noktaların aşıldığını dile getirse bile virüsün piyasa ve fiyatlara yansımalarının kısa sürede biteceğini beklemek doğru olmaz.” sözlerini dile getirdi.

Atayık, Avrupa ülkelerinde ve ABD’de normalleşmeye yönelik adımlar attığını söyleyerek, Türkiye’nin de Covid-19 salgını ile mücadelede bir model haline geldiğini vurguladı.

Atayık, piyasada bulunan döviz akışını sağlamak ve reel sektörü desteklemek adına dünyada merkez bankalarınca paketler sunulması, altının fiyatının artmasına neden olduğunu söyleyerek, “Merkez bankalarının adımları ve özellikle faiz indirimleri, altının ons bazında son 7 yılın rekor fiyatlarına ulaşmasında etkili oldu. Nitekim geçen cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed), faizleri düşürmedi ancak Fed’in, piyasayı fonlamaya devam edeceği mesajı vermesi bile ons fiyatlarını bir anda 1,700 doların üzerine çıkardı.” dedi.

AKIŞ SORUNU YAŞAYAN ÜLKELER ALTINLARINI BOZUYOR

Mustafa Atayık, altın fiyatlarının artmasına ve bazen de düşmesine neden olan bir başka faktörün de petrol fiyatları olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Petrolde tarihi dip noktaların görülmesi ve üretici ülkeler aralarında anlaşsalar bile piyasalardaki talep azlığı nedeniyle fiyatların bir türlü istenen rakamlara çıkmaması, finans piyasalarını tedirgin ediyor. Düşük petrol fiyatları nedeniyle likidite sorunu yaşayan ülkeler, bu kez bu sorunlarını ve açık pozisyonlarını gidermek amacıyla özellikle ay sonlarında ellerindeki altınları bozma yolunu tercih ediyor. Bu durum da altının ons fiyatında 1,700 dolar seviyeleri görülse bile geri çekilişleri görmemize yol açıyor.”

HEDİYE OLARAK ALINAN ALTIN TAKILAR YATIRIM İŞLEVİ GÖRÜYOR

İKO Başkanı Atayık, Covid-19 salgını sebebiyle bütün dünyanın zor zamanlar geçirdiğini söylerken, dünyadaki bazı maden rafinelerinin tam kapasite çalışmadığını ve uçak kargolarının aktif olduğunu fakat salgın nedeniyle taşıma ve gümrük konularında zorlanıldığını ekledi.

Atayık, kuyumculuk sektöründeki son durumlar için ise şöyle konuştu:

“Ekranlarda anlık olarak yansıyan fiyatları incelerken şuna dikkat edilmeli; piyasada 1 kontrat fiziki altın işlem görüyorsa 300-400 kontrat kağıt üzerinde işlem görüyor. Dolayısıyla altının onsunda oluşan 1,700 dolar rakamları, içinde bulunduğumuz sürecin bir ürünü. Reel olarak bu fiyatın piyasada bir karşılığı yok, bu fiyatlara köpük veya spekülatif hareketler olarak bakmakta yarar vardır.”

Sektör olarak ısrarla hep söylüyoruz; yatırım için altın birikimi yapacaksanız kuyumculara gelerek fiziki altın alın. Altın takı ve mücevher alın. Düğünde hediye edilen altınlar, sevdikleriniz için aldığınız altın takı, mücevher ve incili takılar, her ay maaşınızdan artırarak yaptığınız altın birikimleri böyle zor ve sıkıntılı süreçlerde sorunların aşılması için can simidi oluyor. Bu nedenle hediye olarak aldığınız altın takı ve mücevherler, kriz zamanlarında her zaman günü kurtaran, yüzünüzü güldüren yatırım olarak işlevini yerine getiriyor.”

ALTIN VE DÖVİZ FİYATLARINDA RALLİ DEVAM EDECEK

Mustafa Atayık, daha önce meydana gelen krizlerdeki gibi vatandaşların kendilerine ait bilezik, altın ve kolye gibi birikimlerini bozdurarak, ekonomiye can verdiğini belirtti.

Atayık, “Unutulmamalı ki dünyanın tek gerçek parası altındır. Önümüzdeki aylarda piyasanın üzerindeki kara bulutlar dağılınca ons fiyatlarında aşağı doğru geri çekilişleri yeniden görebiliriz. Ancak öyle görünüyor ki haziran ayında dünya ekonomilerinde normalleşme sürecine geçilse bile salgın sürecinin ekonomilere faturası ve hasar tespitleri, ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinden gelecek enflasyon, büyüme konusundaki veriler, altın ve döviz fiyatlarındaki rallinin bir süre daha devam etmesini sağlayabilir.” dedi.

389 TL VE ÜZERİNİ GÖRMEK MÜMKÜN

İKO Başkanı Atayık, çeyrek altının fiyatı 478 lira ile 2020 yılına başlamışken, yüzde 32 oranında bir yükselmeyle nisan ayında 633 liraya ulaştığını ve yine aynı şekilde 2020’ye 291 lira ile başlayan gram altının geçtiğimiz hafta yüzde 30 oranında artarak 389,5 liraya yükseldiğini anımsattı.

Atayık, şunları aktardı:

“Bilindiği gibi iç piyasada altın, hem doların TL karşısındaki ederi hem de küresel piyasalardaki ons değerleri üzerinden belirleniyor. Bu nedenle çeyrek altın ve gram altın fiyat aralıkları öngörülerinde dolar/TL kotasyonları çok önemlidir. Dün açıklanan enflasyon verileri beklenildiği gibi düşük çıktı. Bu hafta içerisinde döviz likiditesi konusunda kamu ve özel sektörden yurt dışı borçlanma enstrümanlarıyla ilgili gelecek olumlu haber akışı, dolar fiyatını 7 TL’den ilk etapta 6,90-6,70 TL aralığına çekebilir. Aksi durumda, uzmanların öngörüsüyle altının gramında 389 TL ve üstünü görmek olası olabilir. Pek ihtimal vermiyorum ancak analistlerin tahminlerine göre doların 7 TL üzeri çıkışı devam eder, altının onsu da direnç olarak gösterilen 1,740 seviyesini kırarsa bir süredir dile getirilen gram altında 400 TL’yi de görebiliriz.”

“Diğer yandan, birçok uzmanın işaret ettiği gibi petrol üreten ülkeler başta olmak üzere yatırımcılar, petroldeki düşük fiyat nedeniyle oluşan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için nisan ayında yapmaları beklenen altın satışlarını bu ay içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu durumda altının onsu, hızla 1,650 dolar ve altına gevşeyebilir. Bu nedenle analistler ve uzman isimlerin tavsiye ettiği gibi ons fiyatı ve doların geri çekilişlerinde 350 TL ve altındaki gram fiyatları, 590-540 TL ve altındaki çeyrek altın seviyeleri alım için yatırımcılarımıza fırsat sunabilir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler