Gündem

İletişim Bakanlığı Duyurdu: Pandemi İzolasyon Takip Projesi Devreye Sokuldu

İletişim Başkanlığı, "Pandemi İzolasyon Takip Projesi" (İTP) adlı uygulamanın corona virüs (Covid-19) ile mücadelenin hızlandırılması ve enfekte olmuş insanların izolasyonunu sağlamak adına geliştirildiğini açıkladı. Bu uygulama sayesinde enfekte olmuş hastaların sosyal izolasyon kuralına uygun hareket edip etmedikleri izlenecek.

İletişim Başkanlığı tarafından gelen açıklamaya göre, corona virüs (Covid-19) salgını ile mücadelede sosyal izolasyonun en önemli önlemlerden biri olduğu vurgulandı. Öncelikle corona virüs enfekte olmuş hastaların ve şüphe taşıyanların izolasyonun mücadele için çok kritik olduğunun altını çizerek,”Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için Pandemi İzolasyon Takip Projesini hayata geçirdi.

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındı. Proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor” diye belirtildi.

İHLAL YAPIP YAPMADIKLARI BELLİ OLACAK

Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile corona virüs hastalarının evden çıkıp izolasyonun sağlanmaması durumunda telefonlarına uyarı mesajı gönderileceği belirtilerek, şu şekilde bir açıklama yapıldı:

“Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek. Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak. Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.”

SALGIN RİSKİ BİTTİĞİNDE İMHA EDİLECEK

Türkiye’de corona virüse sürdürülen mücadelenin teknolojiyle desteklendiği belirtilen açıklamada, “Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.”

“Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek” sözleri yer aldı.

KANUNA UYGUN OLARAK GELİŞTİRİLDİ

Pandemi İzolasyon Takip Projesi’nin, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa tamamen uygun olarak geliştirildiği vurgulanarak, şöyle açıklandı:

“6698 sayılı Kanunun ‘Özel nitelikli verilerin işlenme şartları’ başlıklı 6. maddesinin üçüncü fıkrasında özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası olmaksızın işlenmesini mümkün kılan istisnai amaçlar düzenleniyor. Buna göre, kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği öngörülüyor.”

“6698 sayılı Kanun Gerekçesinde, mezkur maddede ifade edilen yetkili kurum ve kuruluşların Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve sağlık tesisleri olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla salgınla mücadele kapsamında hem konum bilgisi gibi kişisel verilerin hem de Kovid-19 testinin pozitif olduğu bilgisi gibi özel nitelikte kişisel verilerin Sağlık Bakanlığı tarafından işlenmesi ve aktarılması 6698 sayılı Kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmiyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir