Gündem

İletişim Başkanlığı corona virüsü sözlüğü yayınladı!

Türkiye’yeye de sıçrayan corona virüsü hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına İletişim Başkanlığı harekete geçti. İletişim Başkanlığı çok kullanan corona virüsü terimleri hakkında bir sözlük paylaştı.

Tüm dünyanın gündeminde olan corona virüs hakkında yetkililerden açıklama yapılmaya devam ediliyor. Yapılan açıklamalarda kullanılan terimlerin kamuoyu tarafından doğru algılanabilmesi için iletişim Başkanlığı önemli bir paylaşım yaptı. Başkanlık, corona virüsü hakkında en çok kullanan terimlerin anlamlarını verdi. İşte o terimler ve anlamları:

Koronavirüs: “Soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu ve Ağır Akut Solunum Sendromu gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesi”

Kovid-19: “Çin’in Vuhan eyaletinde solunum yolu belirtileri gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs”

Karantina: “Bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için belli bir bölgenin veya yerin kontrol altında tutulup giriş çıkışların engellenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi”

Pandemi: “Dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim”

Epidemi: “(Salgın) Bir hastalığın veya başka bir durumun yaygınlaşması ve birçok kimseye birden bulaşması”

İzolasyon: “(Yalıtım) Hastalığın yayılmasını engellemek için hastaları sağlıklı bireylerden uzaklaştırma tekniği”

Enfeksiyon: “Organizmada hastalığa yol açan bir mikrobun genel veya yerel gelişmesi, yayılması”

WHO: “(World Health Organization) Dünya Sağlık Örgütü”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir