Gündem

İlk Covid-19 Vakası Buradan Denilmişti: Kapalıçarşı Esnafının 7’si Yaşamını Yitirdi

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının bir an önce kontrol altına alınmasına yönelik alınan tedbirlerde Kapalıçarşı'ya yalnızca Kılıççılar ve Mercan kapılardan geçilerek giriş yapıldığı belirtildi.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, çarşıda esnaflık yapan 7 kişinin Covid-19 salgını sebebiyle hayata gözlerini yumduğunu açıkladı. Kurtulmuş, esnaflar ve yönetim için salgının en kısa sürede kontrol altına alınmasını dilediğini kaydetti.

İDDİALARI REDDETTİ

Kurtulmuş, 44 esnafın yaşamını yitirdiği ve Kapalıçarşı yönetiminin bu zorlu süreçte hala aidat alıyor iddialarını reddederek, şunları dile getirdi:

“Aldığımız tedbirler ve önlemlerle çarşımızda hasta veya ölümlerin olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte çarşımız esnafından 7 acı kaybımız olmuştur. Onlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Kapalıçarşı 40 gündür kapalı olduğu için bahsi geçen bu 44 kişinin, hastalığı evlerinde ya da bulundukları ortamda almaları da mümkündür. Bunun Kapalıçarşı’ya mal edilmesi doğru bir yaklaşım sergilememektedir. Bu içeriklerle yayınlanan haberler ‘İçinden dünya geçiyor.’ dediğimiz, günlük ortalama 150 bin yerli ve yabancı ziyaretçi sayısına sahip, 559 yıllık tarihi çarşıya zarar vermektedir.”

BAYRAM SONRASINDA HAYAT DOLU GÜNLERE DÖNECEĞİZ

Kurtulmuş, Kapalıçarşıda her türlü tedbirin alındığını ve sosyal mesafeye uygun hareket edildiğini dile getirdi.

Kurtulmuş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Süreç normalleşmeye başladığı zaman, büyük ihtimalle Ramazan Bayramı’nın akabinde çarşımızın tekrar renkli, ziyaretçileriyle birlikte hayat dolu olduğu günlere dönmesini bekliyoruz. Vakıf kiracıları dertliydi, kendilerine kira yardımı yapılmasını ümit ediyorlardı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız devreye girdi, kiraları 3 ay öteleme, 6 ay taksitlendirme yoluna gitti. Çok ama çok kritik bir karar aldı.”

TEK BAŞINA KAPATMA KARARI ALAMIYOR

Kurtulmuş, Kapalıçarşı’da faaliyetin durdurulamayacağını söyleyerek, şöyle dedi:

“Valilik, bir mekan olarak tek başına çarşı için kararı Hıfzıssıhha’dan çıkaramıyor, İstanbul geneli için karar alıyor. Mevzuat gereği tek başına kapatma kararı alamıyor. Biz de esnafımız mağdur olmasın diye Kılıççılar ve Mercan kapısından giriş-çıkışları kontrollü bir şekilde devam ettiriyoruz. Kapıdan geçenlerin ateşleri tek tek ölçülüyor, verilerine bakılıyor. Kapalıçarşı’da şu anda 20 civarında dövizcimiz, finansçımız aktif. Her gün onlarca esnaf, 650 ila 1000 çalışan çarşıya sorunsuz bir şekilde gelip gidiyor.”

Türkiye’de 11 Mart tarihinde ortaya çıkan ilk Covid-19 vakasının Kapalıçarşı’da saptandığı söylentileri çıkmıştı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler