Ekonomi

IMF’ den Önemli Uyarı! Hisse Senedi ve Konut Piyasasına Dikkat Çekti!

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF’ den önemli bir açıklama geldi. IMF, altı aylık Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Buna göre IMF ABD Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının pandemi sırasında sağladıkları desteği geri çekmesi nedeniyle hisse senedi ve konut piyasasındaki duruma vurgu yaparak büyük bir satış riski olduğunu belirtti. IMF tarafından yayınlanan raporun detayları…

IMF’ den Önemli Rapor Yayınlandı

IMF, altı aylık Finansal İstikrar Raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda, “Ekonomik görünümün ani bir şekilde yeniden değerlendirilmesi veya beklenmeyen politika değişiklikleri durumunda fiyatlar önemli ölçüde düşebilir” açıklaması yaptı.

Raporda ayrıca konut fiyatlarına ilişkin de uyarılarda bulunuldu. Konut fiyatlarına yönelik aşağı yönlü risklerin önemli göründüğü ifade edilirken “En kötü senaryoda, önümüzdeki üç yıl içinde konut fiyatlarındaki düşüşün gelişmiş ekonomilerde yaklaşık yüzde 14 ve gelişmekte olan piyasalarda yüzde 22 olacağı tahmin ediliyor” ifadelerine yer verildi.

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı direktörü Tobias Adrian, “Şoklar merkez bankaları kaynaklı olabilir. Çünkü önceden tahmin edilenden daha hızlı sıkılaşıyorlar” ifadesinde bulundu.

“Oldukça büyük bir satış görebileceğimizden endişe ediyoruz” ifadelerini kullanan Adrian, IMF ve pek çok merkez bankasının ‘geçici enflasyon’ tezi konusunda hemfikir olduğunu belirtti. Ancak bu tahminin etrafında belirsizlik olduğunu da sözlerine ekledi.

Adrian merkez bankalarının hesabını karmaşıklaştıran şeyin “daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen” enflasyon baskılarının ortaya çıkması olduğunu söyledi.

IMF ayrıca raporunda kripto paralara yönelik analizlere de verdi. Raporda, “Kripto varlık piyasası 2 trilyon doları aşmış olsa da, küresel hisse senedi ve tahvil piyasalarıyla karşılaştırıldığında hala küçük ve dünya finansal sisteminin genel istikrarı için henüz bir risk oluşturmuyor” denildi.

İlgili Makaleler