Gündem

İnstagram Kullanıcıları Dikkat! Bu Mesajı Aldıysanız…

İnstagram hesaplarımızdan sevdiklerimizden gelen mesajları hepimiz sorgulamadan açıyoruz. Bunun üzerine hackerler kullanıcıların tüm bilgilerine erişebilmek için her gün  yeni sistemler geliştiriyorlar. Yeni stratejileri ise sevdiklerimizden gelen fotoğraflı mesajlar. Merak uyandırmasını sağlayacak yazı ve resimleri açtığımız da tüm sosyal medya bilgilerimize sahip olabiliyorlar.  Kullanıcı adımız ve şifremiz dışında internette girdiğimiz sayfalara ve sık görüştüğümüz kişilere de ulaşabiliyorlar. Bu sayede daha çok insana ulaşabilmeyi hedefliyorlar.

Peki Ne Yapmalıyız?

Bilişim uzmanları konuyla ilgili crack dosyalar indirmemenin virüsten korunmanın önemli bir yolu olduğunu açıklıyor. Ayrıca tarayıcı çerezlerin düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini şifremi hatırla özelliğinin mümkün olduğunca kullanılmaması gerektiği ve reklamların açılmaması konusunda uyarıyorlar.

Bir diğer yöntemleri ise, Chrome ve edge gibi sitelerin tarayıcı şifre hatırlatma özelliği sayesinde tarayıcıların sakladıkları şifrelere erişim sağlıyorlar. Her ne kadar tarayıcılar güncellemeler sayesinde korunaklı olsalar da, bu virüsler kullanıcılara ve hesaplarına zarar vermeye devam ediyor. Copperstelar adlı virüsün ilk olarak İnstagram ve Facebook hesaplarını ele geçirmeyi ve tüm tarayıcı bilgilerini  elde etmeyi amaçlıyor. Antivirüs programlarını atlatabilmesi ise tehlikeyi arttırıyor.

Peki İnstagram Virüsü Nedir?

Çevirim içi dünyanın en tehlikeli canlısı ya da yazılımı virüslerdir. Virüs yazılımları kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor, çeşitli işlemler yapabiliyor ve kullanıcıları istemedikleri zor durumlarda kalabiliyorlar. İnstagram virüsü de bu kapsamda ele alınabilir bir virüstür.

İlgili Makaleler