Gündem

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Ödemeyi kargo şirketi yapacak

Dijital teknolojilerin gelişmesi ile beraber, Türkiye’de pek çok vatandaş alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor. Ancak kimi zamanlar bu ürünler bekledikleri gibi çıkmıyor. Bu durum nedeniyle mağdur olan 2 kişi Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Heyet tarafından ürüne ödenen paranın kargo şirketinden tahsiline karar verildi.

Teknolojinin gelişmesi ve corona virüsü salgınının da etkileri ile vatandaşların internet üzerinden alışverişleri arttı. Bu şekilde vatandaşlar hem zamandan kazanıyor, hem de alışveriş merkezlerine gitmedikleri için bulaş tehlikesinden korunuyor. Ancak internet üzerinden alışverişin avantajları kadar dezavantajları da mevcut. Kayseri’de biri yabancı uyruklu 2 kişi, internetten sipariş ettikleri ürünün aynısını alamadılar. Sipariş ettikleri üründen farklı ürünler gelince Tüketici Hakem Heyeti’de başvuru yaptılar.

Heyet ödemenin iadesine karar verdi

26 Kasım 2019’da uzaktan satış sözleşmesi ile 175 liraya çanta satın alan Rodrigue Djossou, kendisine sipariş ettiği üründen farklı bir ürün gelince, ödediği tutarın iadesi için 2 Aralık 2019’da Talas İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.Kargo firması savunmasında, satış yapan firmanın sözleşmeli müşteri olduğunu, bu nedenle gönderinin içeriğinin kontrol edilmeden taşındığını ve tüketiciden alınan tutarın firmaya ödendiğini bildirdi.

Hakem Heyeti, yaptığı incelemede, tüketicinin ürün bedelini kargo şirketine ödediği ve ürünün farklı gönderildiği konusunda firmaya bilgi verdiği, buna rağmen firma tarafından mağdur edildiği anlaşıldığından başvuru sahibinin talebinin kabulüne, ayıplı ürün bedeli olan 175 liranın kargo firmasınca tüketiciye iadesine karar verdi.

Ayıplı hizmet kabul edildi

Yine 5 Aralık 2019’da internet üzerinden 230 liraya ürün satın alan ve bedelini taşıyıcı firmaya ödeyen Firdevs Nur Aytulun, gelen ürünün tanıtımdakinden farklı olduğunu görünce taşıyıcı firmaya durumu anlatmasına rağmen mağduriyetinin giderilmediğini öne sürerek, ödediği tutarın iadesi için 13 Aralık 2019’da Talas İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundu.Kargo firması, verilen yasal süre içerisinde savunmasını yapmadı.

Başvuru sahibinin talebini kabul eden hakem heyeti, ayıplı hizmet sonucu ödenen 230 liranın tüketiciye iadesine hükmetti.

Kargo sorumluluk alıyor

İnternet üzerinden alışveriş nedeniyle yaşanan mağduriyetler hakkında konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Kargo, poşeti açıp göstermediği için tüketici istediği ürün olup olmadığını bilemiyor. Açtıktan sonra farkına varıyor ve hakkını aramaya başlıyor. Hakkını kimden arayacak, satıcıdan. O satıcılar aslında Türkiye’nin büyük kentlerinde, metropol ilçelerinde günlük ofis kiralıyor. Vergi levhası alıyorlar ve sonra kaybolup gidiyorlar. Tüketici, hakem heyetine başvurduğunda, ‘benim istediğim ürün gelmedi, 15 gün içerisinde uzaktan satıştan cayma hakkım var, bu hakkımı kullanmak istiyorum’ dediğinde firmayı bulamıyor. Resmi kurumlar da bulamıyor. Kargolar, o ürününü taşıdıkları firmalar adına tahsilat yapıyor. Ben, bana poşeti açtırmayan kargoya bunun bedelini ödemiş oluyorum. Elinde de makbuzu var, kargonun. Bu kargo sorumluluk alıyor aslında. İşte bu sorumluluğun sonuca ulaştığı karar Talas Kaymakamlığı Hakem Heyetinden çıktı ve kesinleşti.” İfadelerini kullandı.

Kargo şirketi taşıdığı firmayı iyi seçmeli

Kargo firmalarının artık taşıdığı firmayı iyi semesi gerektiğini söyleyen Şahin, “Bana adresini verin, ulaşamıyorum diyor. Kargo firması ise ‘hayır’ diyor. ‘Bu bizim ikili ilişkimiz, müşterilerimin bilgilerini veremem’ diyor. Tüketici o zaman, ‘parayı ben sana verdim, sen sorumlusun’ diye hakem heyetine başvurduğu zaman, kaymakamlık hakem heyeti kargonun ödemesine hükmetti. Yani tüketiciler artık uzaktan satışlarda muhatabını bulamazlarsa ki çoğunlukla bulamıyorlar, ödeme yaptıkları kargodan bunun bedelini alabilirler. Elimde 2 örnek karar var, birisi yabancı uyruklu. Türkiye’de yabancı uyruklular da tüketici hakem heyetine başvurabilir. Onlarınki ivedilikle çözülür, yabancı oldukları, her an gidebilecekleri için. Bu gurbetçilerimiz için de geçerlidir. 3 aylık süre vardır hakem heyetlerinde ama onlar için daha kısa tutulur bu süreç. Bunların bedeli 175 ve 230 lira. Biri çanta, biri de kıyafet alıyor. Bunun bedelini kargolar alıyor. Artık kargolar şunu düşünmeliler, ben ürününü taşıdığım firmayı iyi seçmeliyim, düzgün bir firma mı, malının arkasında duruyor mu?” dedi.

İlgili Makaleler