Ekonomi

İşçilere 2 Bin 100 Lira İkramiye Müjdesi Geldi

Yüz binlerce işçiye 2 bin liradan fazla ikramiye ödemesi yapılıyor. Sendikal ikramiye ödemelerinin yapılacağı ifade edildi. Peki ödemelerden kimler yararlanabilir?

Binlerce işçiye ikramiye ödemesi gerçekleştirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan on binlerce işçiye sendikal ikramiye ödemeleri yapılmaya başlandı. Kamuda çalışan sendikalı işçilere Toplu Sözleşme kapsamında ödenen ikramiyeler gece yarısından itibaren hesaplara yatmaya başladı.

BİRÇOK İŞÇİYE ÖDEME YAPILMADI

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan binlerde işçiye ikramiye yatarken birçok işçiye de yatmadı.

Kamuda çalışan ve sendika aracılığıyla imzalanan toplu sözleşmeye tabi olan işçilere yılda 60 günlük ikramiye ödemesi yapılır. Bu ikramiye, her kurum için farklı tarihlerde ödenir.

Bazı işçiler erkenden ikramiyelerin ödenmesi kapsamında bu ödemelerin ilave tediye ödemesi olduğunu sandı. Ancak ilave tediye ödemeleri 22 Mayıs 2020 tarihinde hesaplara yatacak.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Yılda 60 gün ikramiye 2 ya da 3 taksit şeklinde verilir. Bu ödemenin taksitleri , toplu iş sözleşmesinde belirtilir. Bu konu hakkındaki madde ise şöyle belirtildi:

Toplu Sözleşme kapsamında işçilere Mayıs ve Eylül ayında , ilave tediye haricinde 30 ‘ar günlük ikramiye ödeneceği kararlaştırıldı. Kadroya geçirilmeyen taşeron işçiler bu ikramiye ödemesinden yararlanamıyor. Kadro alan taşeron işçiler ise kadro öncesi Toplu Sözleşmeye bağlı oldukları için bu ödemelerden faydalanamıyor. Bu ödemelerden sendikalı işçiler yararlanabiliyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler