Ekonomi

İşçilere Müjdeli Haber Geldi ! 888 Lira Ek Ödeme Yapılacak

Binlerce işçi tarafından merakla beklenen anlaşma imzalandı. Bu anlaşma kapsamında işçilere 6'şar aylık diliminde 381 ve 403 TL olmak üzere toplam 784 TL brüt sosyal yardım ödemesi yapılacak. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi sürecinde yıllık 888 lira ek ödeme yapılacağı belirtildi.

Uzun süredir merakla beklenen Sağlık kurumlarda çalışan işçiler buna kadroya geçen taşeron işçiler de dahil olmak üzere uygulanacak olan toplu iş sözleşmesi kapsamında güzel haber geldi. Bu sözleşme kapsamında işçilere ek ödeme müjdesi geldi. Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık İş Sendikası ile Sağlık Bakanlığı’nın üyesi olduğu Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma kapsamında hastanelerde temizlik, büro ve güvenlik hizmetleri başta olmak üzere, bürolarında çalışan işçilerin maaşlarına ek ödeme ve ikramiye ödemesi yapılacak.

EK ÖDEME YAPILACAK

İmzalanan bu anlaşma ile birlikte yılda 52 günlük ilave tediye ödemelerine ek olarak 60 günlük daha ikramiye ödemesi yapılarak toplamda 111 günlük ikramiye ödemesi yapılacağı belirtildi. Ayrıca bu anlaşma kapsamında işçilere 6’şar aylık diliminde 381 ve 403 TL olmak üzere toplam 784 TL brüt sosyal yardım ödemesi de yapılacak. Bununla birlikte işçilere toplu iş sözleşmesi ile birlikte bu süreçte 888 liralık ek ödeme de yapılacak.

İmzalanan bu anlaşmaya göre bürüt günlük net ücretleri 116.67 TL’inin altında olanlara 5 TL iyileştirme zammı yapılacak. Ayrıca 2019 yılının ilk altı ayında yüzde 8, 2019 yılının ikinci altı ayında yüzde 4, 2020 yılının ikinci altı ayında yüzde 5.75 zam uygulanacağı vurgulandı.

İşte anlaşmanın detayları:

İlgili Makaleler