Gündem

İSİG’ten Flaş Açıklama ! Covid 19 Nedeniyle Hayatını Kaybeden İşçi Sayısı Açıklandı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından bir açıklama yapıldı ve yapılan açıklamada 11 Mart - 10 Mayıs tarihleri arasında salgın nedeniyle hayatını kaybeden işçi sayısı belirtildi. Yayımlanan bu rapora göre 2 ay için corona virüsü salgını nedeniyle en az 128 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 11 Mart – 10 Mayıs arasında corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybeden işçi sayısını açıkladı. Bu rapor kapsamında 2 ay içinde corona virüsü nedeniyle en az 128 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 128 işçinin 9’unun kadın olduğu vurgulandı. Ayrıca hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 50 olduğu belirtildi.

EN AZ 128 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İSG tarafından yayımlanan raporda 11 Mart-10 Mayıs arasında en az 128 işçinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden işçilerin 9’unun kadın olduğu gözlemlendi. Hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 50 olduğu 98’inin ücretli (işçi ve memur), 30’u ise kendi nam ve hesabına çalışan olduğu ifade edildi. Ayrıca virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin en az 18’inin sendikalı olduğu vurgulandı.

İŞKOLLARINA DAĞILIM

Virüs nedenli ölümlerin en fazla gerçekleştiği işkolları ticaret-büro işkolu ile sağlık işkolu olduğu belirtildi. İş kollarına göre dağılım ise şu şekilde belirtilmiştir:

Ticaret-büro işkolunda 37, sağlık işkolunda 31, belediye-genel işler işkolunda 11, turizm-konaklama işkolunda 8, tekstil işkolunda 7, taşımacılık işkolunda 5, savunma-güvenlik işkolunda 5, bankacılık işkolunda 4, metal işkolunda 4 ve diğer işkollarında 14 işçi hayatını kaybetti.

Bunun yanı sıra hayatını kaybeden işçilerin 78’i İstanbul, 9’u Kocaeli, 7’si İzmir, 5’i Bursa, 3’ü Ankara, 3’ü Gaziantep ve 23’ü de diğer illerde çalıştığı vurgulandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler