Ekonomi

Isınmanın Bedeli Cep Yakıyordu! Artık Faturada Yeni Dönem Başlayacak!

Kış aylarında milyonlarca vatandaş soğuktan korunmak için evlerinde ısınmanın uygun fiyatlı yollarını arıyor. Ancak artan fiyatlar sebebiyle gidilen her yol vatandaşın cebini yakıyor. Geçtiğimiz günlerde TRT ve enerji fonu kesintisi açıklamasının ardından bugün bir yeni açıklama daha geldi. Faturalarda yeni bir dönem başlayacak. İşte Enerji Bakanlığı ve doğal gaz dağıtım şirketleri arasında gerçekleşen toplantının ardından yeni dönemin detayları…

Faturalarda önemli değişiklik

Soğuk kış aylarında ısınmaya çalışan milyonlarca vatandaşı sevindirecek önemli bir açıklama yapıldı. 2022 yılbaşı ile meclis gündemine taşınacak karar merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre doğal gaz tarife uygulamasına güncelleme getirilecek. Buna göre her bölge için farkı faturalandırma yapılma ihtimali üzerinde durulacak.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde elektrik faturası için tüketim bedeline göre faturalandırma kararı alınmıştı. Buna benzer karar doğal gaz için alınacak. Bu bağlamda iklim durumuna göre evlere fatura yansıyacak. Kademelendirme uygulamasının bölgelere göre nasıl şekilleneceği ise 2022 tarihinden itibaren belli olacak. Sivas, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır gibi illerin soğuk olması sebebiyle kademeli ısınma faturası onlara daha uyguna gelirken Antalya İzmir gibi daha sıcak iklime sahip illere daha farklı bir fatura yansıyacak.

Ancak AK Parti’den gelen açıklamada “Kars’ta bir ayda tüketilen doğal gaz, Antalya’da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğal gaz ile Akdeniz’deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha az tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar” ifadeleri kafaları karıştırdı. Bu sisteme ne zaman geçileceği ise belirsizliğini koruyor.

İlgili Makaleler