Sağlık

Isırgan Otu Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş yaprakları demlemek ve çay içmek binlerce yıl öncesine dayanır. Tıbbi olarak kullanıldığı Çin’de ortaya çıktığı düşünülüyor. Günümüzde insanlar tadı, uyarıcı veya sakinleştirici özellikleri ve sağlık yararları dahil birçok nedenden dolayı çay içmektedir. Popüler bir bitki çayı ısırgan çayıdır.

ISIRGAN OTU NEDİR?

Isırgan otu kuzey Avrupa ve Asya’dan gelen bir çalıdır. Bilimsel adı Urtica dioica’dır . Bitki güzel, kalp şeklinde yapraklara ve sarı veya pembe çiçeklere sahiptir, ancak gövdesi, dokunulduğunda acı verici kimyasallar açığa çıkaran küçük, sert tüylerle kaplıdır.

Isırgan otu bitkisinin yaprakları, gövdesi veya kökleri ezilip toz, tentür, krem, çay ve daha fazlasına dönüştürülebilir. İnsanlar onu yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanmış olsa da, modern araştırmalar aynı zamanda ısırgan otu ve ısırgan çayının potansiyel sağlık yararlarının çoğunu da desteklemektedir.

1 – İDRAR YOLU SAĞLIĞI

Isırgan otu, zararlı bakterilerin idrar yolundan atılmasına yardımcı olabilir. Bu, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) gibi idrar sorunları olan kişilere fayda sağlayabilir . BPH, erkeklerde prostat bezinin büyümesine neden olur. Bu ağrıya veya idrar yaparken başka sorunlara neden olabilir.

Göre bir 2013 çalışmasıGüvenilir Kaynakısırgan otu özü alan BPH’li erkekler, almayanlara göre daha az klinik semptom gösterdi.

Isırgan otu ayrıca idrar yolu ile ilgili enfeksiyonlar veya durumlar için aldığınız ilaçları desteklemeye yardımcı olabilir. Bitkisel ilaçlar ve aldığınız ilaçlar arasındaki olası etkileşimler hakkında önce doktorunuzla konuşun.

2 – KAS AĞRILARINI GİDERİR

Isırgan otu, tarihsel olarak, özellikle artrit ile ilgili ağrı ve ağrılı kasları tedavi etmek için kullanılmıştır . Artrit Vakfı , ısırgan çayının osteoartrit ile iltihap ve ağrı ilişkisini de azaltabileceğini öne sürüyor.

3 – KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Isırgan otu, kan şekeri seviyeleri üzerinde bazı umut verici etkiler göstermiştir. Pankreasın kan şekerini düşüren hormon olan insülin üretmesine veya salmasına yardımcı olabilir.

İçinde 2013 çalışmasıGüvenilir Kaynakısırgan yaprağı ekstresi, insülin ve oral diyabet ilaçları kullanan tip 2 diyabetli bir grup insanda kan şekerini ve A1C’yi düşürdü .

4. İLTİHAP KURUTUCUDUR

Isırgan otu, polifenol adı verilen bitki kimyasallarında yüksektir. Polifenoller üzerine yapılan araştırmanın bir incelemesi, bu güçlü bileşiklerin diyabet, obezite, kanser ve kalp hastalığı gibi iltihapla ilgili kronik hastalıkların önlenmesinde ve yönetiminde rol oynayabileceğini göstermektedir.

Özellikle ısırgan otu özünden elde edilen polifenoller, tedavi için bazı heyecan verici potansiyeller göstermiştir. meme kanseriGüvenilir Kaynak ve prostat kanseriGüvenilir Kaynak. Isırgan otu gibi bitkiler ayrıca vücudu yaşlanmaya ve hücre hasarına karşı koruyan maddeler olan güçlü antioksidanlar içerir .

ISIRGAN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Isırgan çayını gevşek veya poşet çaylar halinde satın alabilirsiniz, ancak yaprakları kendiniz de yetiştirebilir veya hasat edebilirsiniz. Taze yapraklarla, ısırganın tercih ettiğiniz suya oranını deneyin, ancak genel bir referans, her bir fincan yaprak için iki bardak sudur. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Yapraklara su ekleyin.
Suyu kaynatın.
Ocağı kapatın ve beş dakika bekletin.
Karışımı küçük bir süzgeçten geçirin.
İsterseniz biraz bal, tarçın veya stevia ekleyin.
Tepki vermediğinizden emin olmak için sadece bir fincan ısırgan çayı içerek başlayın.

Uyarılar

Yeni bir bitki veya ek denemeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Çay gibi tamamen doğal yiyecekler ve içecekler bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazı şifalı bitkiler ve takviyeler, belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için zararlı olabilir.

Paket servisi

Birçok insan çayın büyüsünün bir kısmının yalnızca onu demleme ritüelinden geldiğini düşünüyor. Sıcak, dumanı tüten bir bardağın keyfini çıkarmak size bir anlığına derinlemesine düşünme veya huzur verebilir. Onun sayesinde beslenme ve sağlık yararları , hem de daha sonra şimdi ısırgan bir fincan çay içme ve rutin akıllı bir ilave olabilir.

İlgili Makaleler