EkonomiKamu Haberleri

İşkur ‘dan İşsizlere Günlük 100 Lira Destek ! Kimlikle Başvuru Yapabilirsiniz

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığı ile çeşitli destekler sağlanıyor. Buna göre İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işsizlere günlük 100 lira destek ve istihdam sağlanacak.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığı ile çeşitli programlar düzenlenerek destekler sağlanıyor. Bu destekler kapsamında ekonomik getiri sağlanırken istihdam imkanı da veriliyor. İŞKUR üzerinden İşbaşı Eğitim Programları kapsamında katılımcılara günlük 100 lira destek sağlanırken istihdam da sağlanacak.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

İŞKUR üzerinden İşbaşı Eğitim Programı “Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.” şeklinde belirtilmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde uygulanmaktadır.

GÜNLÜK 100 LİRA ÖDEME

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında katılımcılara günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL ödeme yapılıyor. Bunun yanı sıra geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 100 TL zaruri gider ödeniyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları
İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları

ARANAN ŞARTLAR

Bu programlara katılacak olan adaylarda İŞKUR tarafından bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar ise şu şekilde belirtilmektedir:

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
  • Emekli olmamak,
  • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuru yapacak olan adaylar ise 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapabilirler.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları Detayları İçin TIKLAYIN. 

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir