İşkur İş İlanları

Kamu İçin İŞKUR’da İlan Edilen TYP İş İlanları Nedir? Hangi Alanlarda Uygulanır?

Kamuda taşeron işçi sisteminin kaldırılmasıyla devlet kurumları bu tarz personel alımları için Toplum Yararına Program (TYP) ilanlarını tercih ediyorlar. 

Geçici statüde çalıştırılan işçiler için 6 veya9 aylık çalışma süreleri belirleniyor. Bu süre sona erdiğinde ise işçinin işine son veriliyor. Kurum belli bir süre sonra yine TYP kapsamında personel alımı yapabiliyor. 

TYP İŞ İLANLARI NEDİR?

Türkiye geneli yayımlanan TYP ilanlarına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyorlar. İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirilen alımlara dair kurum şu bilgiyi paylaştı. 

TYP İlanları için İŞKUR Açıklaması

”İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.”

PEKİ TYP İLANLARI HANGİ ALANLARDA UYGULANIYOR?

TYP ilanlarının önemli bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılıyor. Okullarda görevlendirmek üzere geçici işçi alımı yapan bakanlık bunun yanında güvenlik alımlarını da TYP kapsamında gerçekleştiriyor. 

MEB tarafından yayımlanan TYP ilanları şu alanlarda oluyor. ”Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması ve MEB Güvenlik”

Diğer Kamu Kurumları ise; ”Çevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, Vadi ve dere ıslahı, Erozyon engelleme çalışmaları” alanlarından oluyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir