İşkur İş İlanları

Türkiye Genelinde 213 Hasta ve Yaşlı Bakımı Elemanı Alımı Yapılacak

İŞKUR her geçen gün yeni ilanlar yayınlamaya işveren ile iş arayanı bir araya getirmeye devam ediyor. Aranan şartlarda ağırlıklı olarak ilköğretim mezunu veya ilgili bölümden mezun ya da sertifikası olan, kurumların çalışma prensiplerine uyumlu kendi alanında mesleki donanıma sahip, empatik iletişime özen gösteren adayların işe kabul şansının daha yüksek olduğu görülmekte..

Hasta bakıcı kime denir ?

Hastaların problemleriyle ilgilenen, onların ihtiyaçlarına ve isteklerine yardımcı olabilen kişilere denmektedir. Gerektiği vakitlerde ise hastaya ilk yardımı yapabilen kişilerdir. Bir bakıcının çalışmasının ve günlük programlarının tam niteliği, her bir müşterinin benzersiz ihtiyaçlarına bağlıdır. Çalışmanın fiziksel bir yönü vardır, çünkü bir bakıcının müşterinin zorluk yaşadığı ev işlerini yapması beklenir. Bakım verenin empati yaparak şefkatli olması gerektiğinden, bakıcının konumuna ilişkin önemli bir zihinsel ve duygusal unsur da vardır. Bir bakıcının kullanması gereken araçlar; ocak, vakum veya duş; bakıcı ayrıca, kar süpürme ve kürek çekme gibi hafif dış mekan işleri de yapabilir.

Bir bakıcı olarak kariyer tipik olarak geleneksel bir işte bulabileceğinden farklı bir hiyerarşi türü içerir. Bazı bakıcılar bir kuruluşun parçası olmayabilir ve müşterileri veya müşterileriyle doğrudan iş ilişkisi olabilir. Diğer bakıcılar doğrudan bir müşteriyle sözleşme yapmak yerine bir kuruluş için çalışmaktadır.

Hasta bakıcı nasıl olunur?

Lise mezunu olmanız yeterlidir ancak sağlık meslek yüksek okulundan mezun olmanızda fayda vardır. Hasta bakıcı olabilmeniz için okumanız gereken lise düzeyinde ki okullar ise şöyledir; Meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri bu liselerde bulunan Hasta ve yaşlı hizmetleri alanını okumanız gerekmektedir. İlkokul mezunu olan kişiler içinde gerekli seminerler ve eğitimler mevcuttur fakat genellikle lise mezunu olan kişiler ve sağlık meslek yüksek okulu çıkışlı kişiler tercih edilmektedir.

Hasta bakıcı olma şartları nelerdir?

Gerekli okulları okuduktan ve eğitimleri aldıktan sonra KPSS sınavından gerekli puanı aldıktan sonra atamanız yapılır ancak özel kurum kuruluşlarda ise sadece diplomanız yeterli olacaktır. Herhangi bir psikolojik sorununuz olmamalarıdır, sigara vb. uyuşturucu madde türevlerini kullanmamanıza özen gösterilir. Bunun dışında bakıcının görevlerine bakmak gerekirse;

Bakıma muhtaç olan hastalara yardımcı olmaktır. Güler yüzlü olmak her hasta bakıcının has görevleri arasında yer alır, hoşgörülü ve anlayışlı birisi olmalıdır. Genelde evde bakıcılık veya hastane ortamında bakıcılık yaparlar. Sağlam irade ve anlayışa sahip olmak birincil görevleri arasında yer almaktadır. Son derece kapsamlı bir iş olması sebebiyle her duruma karşı hazırlıklı olunmalıdır, bünyesel olarak kuvvetli olunmalıdır. Bir insanın veya bir hastanın sorumluluğunu üstlenmek kolay bir iş olmadığından dolayı sabırlı kişiliğe sahip olunmalıdır.

Hasta bakıcı maaşları ne kadar ?

2019’un en güncel rakamlarından yola çıkılarak araştırma yaptık. Hasta bakıcı özel sektörde deneyimine göre 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında maaş alırken, kamuda en düşük dereceler ile 3 bin TL civarında maaş almaktadır. Hasta bakıcının ekstra olarak özel sektörde hastaları varsa ortalama aylık kazancı 2 bin 500 TL’nin üzerinde olacaktır. Burada önemli bakıcının işini tam anlamıyla yapması ve hastaların gönlünü kazanmasıdır. İster özel sektör olsun isterse kamu da olsun yaptığın işten takdir alması önemlidir.

HASTA VE BAKIM ELEMANI İLANLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir