İşkur İş İlanları

Yetiştirilmek Üzere Bilgisayar Kullanabilen KPSS’siz Noter Katibi Alım İlanı! Noter Katibi maaşı ne kadar?

Gaziantep 12. Noterliği’nde Noter katibi olarak yetiştirilmek üzere, 10 Parmak klavye eğitimi almış, en az lise mezunu, askerlik görevini yapmış, 25 yaş ve altı,  Devlet memurları kanununun 48. Maddesindeki özellikleri taşıyan (Kamuda çalışmak şartlarından mahrum olmamak) asgari ücret ile çalışacak, erkek personel aranmaktadır. Müracaatlar şahsen 16:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılacaktır.

İŞKUR’da yayınlanan İş İlanı BURADA

Noter ne iş yapar ?

Noter olarak çalışan kişinin yaptığı işler arasında alım- satım sözleşmesi yapmak, ihbarname göndermek, kanunen tescil edilmesi gereken işlemler ile ilgilenmek ve tescil etmek yer almaktadır. Noter, kanunlarla verilen görevleri yapan kamu görevlisidir. Hazırladığımız alt başlıkları okumadan kararınızı vermeyin. İşte noter nasıl olunur ? Tüm detaylar…

Noter nasıl olunur ?

Noter olmak isteyen adayların izlemesi gereken yol ve yöntem aşağıda verilmiştir. Kişi ilk olarak hukuk fakültesini bitirmesi gerekiyor. Daha sonra Adalet Bakanlığı tarafından noterlik belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeden sonra noterlik ilanları takip edilmesi ve başvurusu yapılması neticesinde noter olunuyor.

Noter maaşları ne kadar ?

İnsanlar her mesleğin ortalama maaşını tahmin edebilir. Fakat net bir şekilde hesabı şu şekilde yapılmaktadır. İlk olarak personele çıplak brüt verilir. Diyelim ki, 2 bin 500 TL çıplak brüte sahip. Bu brüt üzerine asgari geçim indirimi, sosyal denge gibi tazminatlar eklenerek toplam brüt ortaya çıkar. Diyelim ki o da 5 bin 500 TL olsun. Daha sonra yasal ve özel başlığı altında kesintiler yapılır. Yasal kesintiler vergi, sigorta ve işsizlik fonu olurken, özel kesintiler alınan avans gibi kalemlerdir. Tahmini olarak bu da 2 bin 500 TL olsun. Sonuç olarak personel net 3 bin TL maaş alır.

Maaş olarak değil de noterin kendi işletmesi olduğu için aylık bir kazancı vardır. Noter maaş vekalet ücreti ne kadar ? 2018 – 2019 için belirlenen vekalet ücreti 85 TL ile 120 TL arasındadır.

Noter çalışanları maaşları ne kadar ?

Noter başkatibi, katibi, memuru ve yardımcı hizmetler olmak üzere noter personellerini 4 kalemde toplayabiliriz. Başkatip dahil etmeden kısa kısa aldıkları maaşları konusunda bilgiler paylaşalım. Öncelikle noterler kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Hacim yoğunluğuna göre sınıflama yapılmaktadır. Burada 1. sınıf en yüksek yoğunluğunun olduğu yerlerde iken düşük işlem hacimli olan noterler ise 3. sınıftır.

Personelleri asgari ücretten başlayarak 3 bin 500 TL’ye kadar değişik pozisyon da çalışmaktadırlar. Memur sıfatıyla değil de, dışarıdan alımlar yapılmaktadır. Her noter kendi içerisinde personel alımını gerçekleştirmektedir. Aynı şekilde noterler birliği maaşları da burada verdiğimiz rakama yakındır. Noter vekillerinin maaşları ise noterin sınıfına göre değişmektedir. 4 bin ile 7 bin TL arasında diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir