İşkur İş İlanları

İŞKUR TYP alımları ile işe yerleştirilen personellerin sorunları meclis gündeminde!

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yer alan Toplum Yararına Programlar (TYP) ile personel alımı yapıyor. İŞKUR TYP ile iş alınan personeller yılın 10 ayı çalışıyor ve geri kalan 2 aylık süreçte boşta kalıyor ve dolayısı ile herhangi bir sosyal güvencesi olmuyor. TYP alımları ile MEB bünyesinde geçici olarak çalışanların sorunlarını Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Meclis gündemine taşıdı. Önal, yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi adına şu açıklamalarda bulundu;

İŞKUR TYP ALIMLARI

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde sürekli işçi olarak kadroya alınan işçilerimiz yalnızca on aylık süreyle çalıştırılmakta, geriye kalan iki aylık sürede çalıştırılmadıkları için maaş ve sosyal güvenlik haklarından mahrum kalmaktadırlar. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, gençlerimizi temiz ve sağlıklı bir ortamda yetiştirebilmek için okullarımızda temizlikten inşaata, boya badana yapmaktan tamirata kadar birçok işte çalıştırılan bu işçilerimiz sadece on ay çalıştırıldıkları için kalan iki aylık sürede herhangi bir gelirleri de olmadığından mağdur olmaktadırlar.

Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesini, Millî Eğitim Bakanlığında çalışan bu işçilerimizin çalışma sürelerinin on iki aya çıkartılmasını, asgari ücret düzeyindeki maaşlarında iyileştirme yapılmasını, tayin dâhil özlük haklarının verilmesi gerektiğini bildiriyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

İlgili Makaleler