İşkur İş İlanları

İŞKUR Üzerinden TYP Personel Alımları Başlayacak! İşte Başvuru Şartları

Bütün dünyaya yayılan Covid-19 virüsü sebebiyle ertelenen Toplum Yararına Programlar bünyesinde gerçekleştirilen personel istihdamına yönelik hazırlıkların başladığı belirtildi. Diyanet, PTT ve belediyeler gibi birçok kurumun Toplum Yararına Programlar kapsamında personel alımı başlatacak. İşte, TYP hakkında tüm detaylar ve müracaat şartları...

Toplum Yararına Program hakkında bilgi vermek gerekirse, işsizlik oranının yüksek olduğu zamanlarda veya yerlerde direkt veya dolaylı olarak toplumun faydasına yönelik bir işin yapılmasıyla işsiz vatandaşların tekrar istihdama katılmaları için İŞKUR tarafından hayata geçirilen programlar açıklaması yapılabilir.

Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen program için çalışmaların başlatıldığı belirtildi ancak kesin bir başlangıç tarihi paylaşılmadı. Çeşitli kurumlarda 6-9 ay gibi bir süreyle görevlendirme yapan programların başvuru şartlarını ise haberimizde paylaştık.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

-Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

-18 yaşını tamamlamış olmak,

-Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

-Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

ADAYLARIN SEÇİLMESİ

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

-Noter kurası yöntemi,

-Liste yöntemi,

-Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

-Kadınlar,

-35 yaş üstü bireyler,

-Engelliler,

-Eski hükümlüler,

-Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TOPLUM YARARINA PROGRAMLARIN KAPSADIĞI ALANLAR

-Çevre temizliği

-Kamusal altyapının yenilenmesi

-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

-Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

-Ağaçlandırma

-Park düzenlemeleri

-Vadi ve dere ıslahı

-Erozyon engelleme çalışmaları

PROGRAMA KATILAMAYACAK KİŞİLER

-İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

-Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

-Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler