EkonomiGündem

İŞKUR’dan Corona Virüsünden Etkilenen Çalışanlara 4 Bin 380 Lira Ödeme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısa çalışma ödeneği kapsamında İŞKUR üzerinden corona virüsünden etkilenen çalışanlara en fazla 4 bin 380 lira ödeme yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında kısa çalışma ödeneğinin devreye alınacağını ifade etmişti. Bu bağlamda İşyerlerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az 3’te biri oranında azalması durumlarında işyerinin faaliyetlerin tamamının ya da bir kısmının en az dört hafta süre ile durdurulması halinde sigortalı olarak istihdam edilenlerin çalışamadıkları dönemlere ait maaşlarının ödenmesi sağlanacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDEMESİ YAPILACAK

Genel zorlayıcı sebeplerle işyerleri geçici olarak kapanmak durumunda bulunanların çalışanlarında kısa çalışma kapsamında genel sağlık sigortası primleri ödenecek. Bununla birlikte çalışanlara kısa çalışma ödemesi yapılacak.

Son 12 ay boyunca asgari ücretli çalışanlar için bir yıllık prime esas kazançlarının aylık ortalaması kadar ödeme yapılacak. Ayrıca asgari ücretli çalışan içi 2 bin 943 lira ergilerin düşüldüğünde ise 1752 lira en az ödeme yapılacak. Maaşı 4 bin lira olan brüt 4 bin lira hesaplanan çalışanlar 2 bin 400 lira damga vergisi düşüldüğünde 2 bin 381 lira ödeme yapılacak.

7 bin lira maaşlı çalışan kişilere 4 bin 414 lira damga vergisi düşüldüğünde 4 bin 380 lira kısa çalışma ödemesi yapılacak.

Başvuruların kabul edilmesi için kısa çalışma talebinde bulunanların iş müfettişleri tarafından yapılacak incelemeler sonrasında taleplerin uygun görülmesi gerekmektedir. İşyerinde çalışanlar açısından kısa çalışma başlangıç tarihinden itibaren işsizlik sigortası primlerinin üç yıl içinde en az 600 gün ödeme yapılmış olması, iş müfettişleri tarafından yapılan çalışmaların sonucunda işçinin bilgilerinin kısa çalışmaya katılacakların listesinde yer alması gerekmektedir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir