İşkur İş İlanları

İŞKUR’dan TYP Müjdesi Geldi: 4 Bin TL’nin Üzerinde Maaş Verilecek! 18 Yaşını Geçen Herkes Başvuru Yapabilecek! Başvuru İçin…

İş arayan ile işverenleri ortak bir paydada buluşturan resmi bir iş bulma portalı olarak hizmet veren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), bir süredir uyguladığı “Toplum Yararına Programlar (TYP)” kapsamındaki iş ilanına yayınlamaya devam ediyor.

Daha avantajlı çalışma ortamı yaratması nedeniyle vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği “Toplum Yararına Programlar (TYP)” uygulaması kapsamında Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) sunduğu iş ilanlarına ilişkin detaylar, 2022 yılı için de ortaya çıkmaya başlıyor.

İŞKUR, TYP Uygulamasına Devam Ediyor

Özellikle istihdamın zorlu olduğunun tespit edildiği bölgede Türkiye İş Kurumu, yani İŞKUR tarafından hayata geçirilen “Toplum Yararına Programlar (TYP)” uygulaması, kamu istihdamı yaratıyor. Bölgede yapılacak olan barajdan, temizlik gibi diğer kamu hizmetlerine kadar vasıflı veya vasıfsız birçok iş olanağı doğuran TYP, aynı zamanda iş yaşamında dezavantajlı görülen kesimlerin iş yaşamına katılımını da öncelikli olarak gerçekleştiriyor. Temelde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, 18 yaşını aşmış olan vatandaşların başvuru yapabileceği TYP iş ilanlarından halihazırda çalışanlar, İŞKUR’a işsiz olarak kayıtlı olmayanlar, emekli maaşları almayanlar ve yaşadığı hanedeki gelir seviyesi asgari ücretin 1.5 katını aşanlar yararlanamıyor. Öte yandan İŞKUR, 2022 yılında TYP iş ilanları yayılamaya devam ediyor.

İŞKUR TYP Kapsamında Çalışmak İçin Başvuru Yapmak Gerekiyor

Diğer işlere göre daha iyi bir maaş ve daha az çalışma sağladığı için vatandaşlar tarafından ilgi gören Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) düzenlediği “Toplum Yararına Programlar (TYP)” kapsamında sunulan işlere başvuru yapmak gerekiyor. Dönem dönem TYP ilanları yayınlayan İŞKUR, bu ilanları sadece fiziki şubelerinde değil, e-Şubesi yani internet sitesi üzerinden de yayınlıyor. TYP iş ilanlarına başvuru için ilanda belirtilen tarih aralığında İŞKUR üzerinden başvuruda bulunmak gerekiyor. Oldukça talep gören TYP iş ilanlarının aday seçimi ise üç farklı şekilde gerçekleşiyor. Şartları taşıyan adayları belirleyen İŞKUR, bu adayları ya noter kurasına ya listeleme yöntemine ya da yüzde 80 noter kurası yüzde 20 listeleme yöntemi ile eleyerek, işe alınacakları belirliyor. Öte yandan sadece 9 ay boyunca devam TYP işleri kapsamında asgari ücret ödemesi gerçekleştiriyor. Yani TYP’den işe giren bir vatandaş 2022 yılında 4 bin 253 lira 40 kuruş aylık ödeme alıyor.

İlgili Makaleler