GündemPolitika

İsmi Açıklanmayan Kaynak Türkiye’nin NATO’dan Taleplerini Sıraladı! Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyesi Olması Durumunda Bunlar İstenecek!

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir kaynağın paylaştığı bilgilere göre, Türkiye yalnızca sunduğu taleplerin karşılanması durumunda Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine izin verecek.

Rusya’nın Ukrayna topraklarında yürüttüğü işgalci faaliyetlerin ardından Finlandiya ve İsveç sırasıyla NATO üyesi olmak için başvuru yapacaklarını açıklamışlardı. Bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in bu taleplerine olumlu bakmadığını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından ismini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin kabul edilmesi için Türkiye’nin taleplerinin neler olduğunu açıkladı.

Terör Endişeleri

Öncelikle, NATO üyesi olacak ülkenin hem Türkiye içinde hem de Irak ve Suriye’deki terör endişelerini kabul etmesi bekleniyor. Ayrıca ittifaka katılacak ülkelerin, katılmadan önce PKK ve PKK’ya bağlı kuruluşları kamuoyu önünde kınaması istenecek.

Silah Ticareti Kısıtlamaları

Türkiye’nin taleplerini sıralamaya devam eden kaynak, silah ihracatı konusunun önemini vurguladı. 2019 yılından sonra Finlandiya’nın Türkiye’ye uyguladığı silah ihracatı kısıtlamasının kaldırılmasının talep edileceğini söyledi. Her ne kadar bu iki ülke ile yapılan silah ticareti göz adı edilebilecek bir seviyede olsa da prensip gereği Türkiye’ye kısıtlama uygulayan bir ülkenin üyeliğinin kabul edilmeyeceği söylendi.

Geçmişte Yapılan Hatalar

80li yıllarda Yunanistan’ın NATO üyeliğini kabul ederek hata yaptığını kabul eden Türkiye, AB üyesi olma yolunda Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye’nin yoluna taş koyduğunu ifade etti.

Geçmişteki hatalardan ders çıkarmak isteyen yetkililer, İsveç ve Finlandiya’nın terör ile mücadele kapsamında bu iki ülkenin terör örgütlerine karşı duruşlarının değiştirilmesi şart olarak sunulacak. Yapılan açıklamalara göre, Rusya’nın saldırgan tutumu sonrasında İskandinav bölgesinde ciddi bir sarsılma meydana geldiği ve Türkiye’nin taleplerinin kabul edilebileceği söylendi.

İlgili Makaleler