Gündem

İspanya’nın tıbbi cihazlarına el mi konuldu? Bakan Çavuşoğlu açıkladı

İspanya'nın parasını ödediği tıbbi cihazların Türkiye'de alıkonulduğu iddialarına Bakan Çavuşoğlu’ndan yanıt geldi. Çavuşoğlu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Ürünlere el koyma gibi çok çirkin bir suçlama oldu.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İspanya’nın parasını ödediği tıbbi cihazların Türkiye’de alıkonulduğu iddiaları hakkında açıklama yaptı. İspanya Dışişleri Bakanı ile bu konu hakkında görüşme yaptığını belirten Bakan Çavuşoğlu, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. İddiaların İspanya’da çıkan yanlış haberden dolayı gündeme geldiğini belirten Çavuşoğlu, “Bugün gerçekten İspanya’da çıkan yanlış haberden dolayı yanlış yorumlarda geldi. Özellikle de ürünlere el koyma gibi çok çirkin bir suçlama oldu. Ama Dışişleri Bakanı canlı yayında gerçekleri açıklamış oldu. İspanya İtalya AB içinde bizi güçlü destekleyen ülkelerden biridir. İspanya ile her türlü ilişkilerimiz çok iyi.” İfadelerini kullandı.

Taleplerin hepsini karşılamamız mümkün değil

Türkiye ve İspanya’nın arasının çok iyi olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “İspanya Dışişleri Bakanı biraz önce açıklama yaptı. Bazı bölgelerde medyada Türkiye’yle ilgili çıkan haberleri reddetti. Bizim şu anda önümüzdeki listeye göre 94 ülkeden 41 malzeme talebi var. Bu taleplerin hepsinin karşılamamız mümkün değil. 23 ülkeye farklı malzemeler gönderdik. Sağlık Bakanlığımızın tespitlerine göre ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak. Bizim ihtiyaçlarımız garanti altına almamız lazım. İspanya’dan da uzun listelik bir talep gelmişti. Bunların hepsinin karşılamamız mümkün değil. Solunum cihazı ihracatı da izne bağlı.” açıklamasını yaptı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir