Gündemİşkur İş İlanları

İşsiz Olan Vatandaşa Can Suyu İŞKUR’dan Geldi! Ayda 4.272 TL Maaş, Hem De 10 Ay Boyunca Ödenecek! Üstelik İşsiz Vatandaşlara…

Türkiye’nin resmi iş platformu olarak vatandaşlara hizmet vermeye devam eden Türkiye İş Kurumu, kısaca İŞKUR, işsiz olan vatandaş ile işvereni buluşturmayı hedeflemesi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sadece iş bulmaya aracılık etmeyen İŞKUR, pek çok konuda işsiz vatandaşları destekliyor. Bu desteklerden biriyse işsizlik ödeneği olarak bilinen bir maaş türü oluyor.

Her sene birbirinden farklı projeleri ile toplumda yer alan her kesimin iş yaşamına katılımını sağlamayı amaçlayan İŞKUR, bu sene de işsiz olan vatandaşların gelir kaybını telafi edebilmek adına işsizlik ödeneklerini yatırmayı sürdürüyor. Ramazan Bayramı nedeniyle mayıs ayı işsizlik ödeneklerini erken yatırmış olan İŞKUR, bir kez daha işsiz olan vatandaşın imdadına yetişmiş bulunuyor.

İşsizlik Maaşından Kimler Yararlanabiliyor?

İşsiz olan vatandaşların gelir kaybını bir nebze olsun karşılayabilmek adına işsizlik ödeneği sağlayan İŞKUR, bazı şartları sağlayan işsiz vatandaşlara bu desteği sunuyor. Bu kapsamda işsizlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların temelde işten kendi kusuru dışında bir neden ile ayrılmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra işsiz kalmadan önceki son 120 gün boyunca hizmet akdinin bulunması şartını da arayan İŞKUR, aynı zamanda, işsiz kalmadan önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmayı ve işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içerisinde müracaat etmeyi şart koşuyor. Bu bağlamda işsizlik maaşı başvuruları İŞKUR şubeleri ve İŞKUR e-şubesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süreyle, Kaç TL Olarak Ödeniyor?

İşsizlik maaşı süreleri de işsizlik maaşının tutarı kişinin sigortalı olarak çalışmış olduğu sürelere ve aldığı maaşa göre değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda İŞKUR’dan gerçekleştirilen bilgilendirmeye göre; 600 gün sigortalı olarak çalışmış olan vatandaşlara 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışmış olan vatandaşlara 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışmış olan vatandaşlara ise 300 gün işsizlik ödeneği veriliyor. Tutarlar ise, kişinin aldığı son maaşa göre değişiklik göstermekle birlikte, 2022 yılında zamlanmış bulunuyor. Bu kapsamda üç ayrı kademede ödenen işsizlik maaşı; 2.137 TL, 2.541 TL ve 4.272 TL olarak ödeniyor.

İlgili Makaleler