Ekonomi

İşsizlere Aylık 2 Bin 335 Lira Verilecek ! SGK’dan Genelge Yayımlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir genelge yayımlanarak devletin vatandaşlara sağladığı destekler belirtildi. Bu destekler kapsamında işsizlere 2 bin 335 lira veriliyor. Peki bu destekler hangiler? Detayları haberimizde okuyucularımızla paylaşıyoruz...

İşsizlere aylık 2 bin 335 lira destek sağlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir genelge yayımlanarak vatandaşlara sağlanan destekler belirtildi. Bu genelge kapsamında iş görmezlik maaşı, GSS primleri, çocuk parası, cenaze parası, aile ve çocuk yardımlarına yer verildi.

İŞ GÖREMEZLİK RAPORU

Sosyal Güvenlik Kurumu ‘ndan geçici iş görmezlik raporu alan vatandaşlar asgari ücret artışından faydalanabiliyor. Bu bağlamda destekten yararlanan işsizler 2020 yılının gelmesi ile birlikte asgari ücret zammı eklendi ve yüzde 15 ‘lik zamla iş görmezlik ödeneği günlük 98.10 lirayı alabilecek. Bunun yanı sıra öğrenci ile çırakların istirahatlı olduğu günlerdeki ödemeler ise 40 lira oldu.

İsteğe göre sigortalı olan Bağ Kur ‘lular ise aylık 941 TL ödeme yapacak. Bunun yanı sıra sigortası olmayan işsizler GSS’ye tabi oluyor. Bu kişiler otomatik olarak GSS’ye dahil ediliyor ve vatandaşlar aylık 88,29 lira ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

İŞSİZLERE 2 BİN 335 LİRA 

Ayrıca işsizlere işsizlik maaşı ödemesi de yapılıyor. Bu ödemeler en az 1168 lira olurken en yüksek 2 bin 335 lira oluyor. İşsiz olan vatandaşların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için aşağıda belirtilen şartları sağlamaları gerekmektedir:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İşsizlere verilen işsizlik maaşı başvuru ve şartlarının detayları için TIKLAYIN.

Son dakika gelişmeleri ve güncel haberleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir