Gündem

İstanbul İçin Korkutan Açıklama ! Bu İlçelerde Yaşayanlar Tehlikede

Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptığı açıklamalarında İstanbul için korkutan hava kirliği değerlendirmesinde bulundu. Hüseyin Toros yaptığı açıklamalarında bazı ilçelerde yaşayanların tehlikede olduğunu ifade etti.

Yüksek basınç alanı etkisinde kalan Türkiye’de ‘sıcaklık terselmesi’ nedeniyle sıcaklık, yükseklikle azalması  gerekirken artıyor ve bu bağlamda hava kirliliği artıyor. Bu bağlamda İstanbul için hava kirliliği değerlendirmesi yapıldı.

HAVA KİRLİLİĞİ AÇIKLAMASI

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros İstanbul ‘daki hava kirliliğinin nedenini açıkladı. Toros açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda ülkemizin üzerinde bulunduğu basınç sistemi sebebiyle hava rüzgarsız. Rüzgar olmadığı için kirletici kaynağından araçlardan, evlerden tesislerden çıkan kirleticiler dağılamıyor. İkincisi kirleticiler için son derece önemli olan ‘sıcaklık terselmesi’ ki şu anda gerçekten çok büyük bir ‘sıcaklık terselmesi’ var. Kaynağından çıkan kirleticiler dağılamıyor, dağılamadığı için yer seviyesinde yani bizlerin soluma seviyesinde kalıyor.

İstanbul Hava Kirliliği Açıklaması
İstanbul Hava Kirliliği Açıklaması

Bu nedenle birkaç gündür daha kirli bir hava ile karşı karşıyayız. Bunun sonucu olarak, normalin üzerinde bir hava kirliliği oluyor. Hava kirliliğini biz daha iyi anlaşılabilmesi için, 6 farklı seviyede sınıflandırıyoruz. Eğer yeşil  renk görürsek havanın iyi olduğu anlamına geliyor.

Sarı renk görürsek havanın orta seviyede olduğu anlamına geliyor, turuncu rengi hassas seviye, kırmızı renk görürsek sağlıksız, mor renk görürsek kötü, kahverengi renk görürsek tehlikeli anlamına geliyor ki  şu anda İstanbul’daki ölçüm değerlerine baktığımız zaman genellikle İstanbul ’da çok az bir bölgede yeşil yani iyi ama daha çok orta ve sağlıksız seviyede olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi meteorolojik şartlar”

TEHLİKELİ İLÇELER

Hüseyin Toros yaptığı açıklamalarında İstanbul ‘da hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgeleri sıraladı ve sağlıksız düzeyde olduğunu belirtti. Bu konu hakkında Toros’un açıklamaları şöyle oldu:

“Aslında tabii topografya ile de ilişkili, o bölgede yakılan enerji kaynakları ile de ilişkili. Yani ulaşım, fabrikalar, ısıtma tesisleriyle ilgili. Şu an itibariyle Kartal bölgesinde, Esenyurt bölgesinde ve Aksaray bölgesinde hava kirliliği sağlıksız seviyede görünüyor. Diğer bölgelerde orta ve hassas seviyede olduğunu görüyoruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir