Gündem

İstanbul, İzmir gibi Büyükşehirlerde Yoğun bakımlara hastaları yatıracak yer yok açıklaması!

Türk Tabipleri Birliği MK başkanı sosyal medya hesabı üzerinden ‘’İstanbul, İzmir gibi Büyükşehirlerde Yoğun bakımlara hastaları yatıracak yer yok. Salgının Bu biçimde devam etmesi durumunda sağlık sistemi tamamen çöker. Filyasyon hizmetlerinin doğru planlanması gerekir’’ dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, vaka sayılarındaki patlamaya dikkat çekerek, geceleri uygulanacak sokağa çıkma yasağının vaka artışlarını durdurmayacağını söyledi: “Covid-19 sadece geceleri aktifleşmiyor ve bu nedenle de geceleri uygulanacak sokağa çıkma yasaklarının bir anlamı yoktur. Restoran, kafe ve bar gibi mekânların kapatılması anlamlı bir önlem ama tabii saatlerle farklı sınırlamalarla, insanların gelir kaybını giderecek önlemler alınmadığında bu da doğru bir uygulama değildir.”

EN AZ 14 GÜN KISITLAMA ŞART

“Zorunlu üretim dışında tüm üretimler durmalı, toplum hareketliliği kısıtlanmalı ve bu da en az 14 gün ve tercihen de 28 gün olmalı. Geldiğimiz koşullarda da 28 günlük bir kısıtlama daha doğru olacaktır” diyen Fincancı, şöyle devam etti: “Bu önlem paketinin de hiçbir anlamı bulunmamaktadır, bir işe yaramayacaktır. Özellikle emekçilerin yaşadığı yerlerde toplumsal hareketliliğin fazla olması nedeniyle bulaş hızı çok yüksek. Yine buralarda hastalığın daha ağır olması ve ölümlerle sonuçlanması gibi bir durum karşımıza çıkıyor”.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, sözlerini şöyle noktaladı: “Salgını hastanelerde karşılayamazsınız. Bunu koruyucu sağlık hizmetlerini güçlendirerek ve birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirerek yaparsınız. TBMM’de sağlığa ayrılacak bütçe konuşuluyor. Bütçe koruyucu sağlık hizmetlerine değil de tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılıyor. Bu bütçe tümüyle yanlıştır, doğru bulmuyoruz.”

İlgili Makaleler