Gündem

İstanbul Sözleşmesi neden iptal edildi? sorusunun cevabı açıklandı

Türkiye'nin gündemine oturan ve herkesin dikkatini çeken İstanbul Sözleşmesi neden iptal edildi? sorusunun cevabı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan karar doğrultusunda İstanbul Sözleşmesi iptal edilmesinin ardından herkes merakla İstanbul Sözleşmesi neden iptal edildi? sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Herkesin merak ettiği ve cevabını araştırdığı İstanbul Sözleşmesi neden iptal edildi? sorusunun cevabını eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in Genel Yayın Koordinatörü olduğu BeyazTV’nin haber sitesi Beyazgazete tarafından açıklandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDEN FESHEDİLDİ?

Beyaz Gazete haber sitesinde yer alan, İstanbul Sözleşmesi neden feshedildi? İşte madde madde gerekçeleri… başlıklı haberde, “LGBT lobisinin sığınağı haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından feshedilmesinin sebebi belli oldu. Sözleşme Türkiye’de aile yapısına büyük zarar veriyordu.” diyerek madde madde gerekçeleri aktarıldı.

MADDE MADDE AÇIKLANDI

Haberde madde madde Türkiye’yi sözleşmeden çıkmaya iten o nedenler başlığı altında yer alan maddeler şöyle:

İstanbul Sözleşmesi’nin LGBT ideolojisi savunuculuğuna indirgenmesinin; LGBT’nin bazı kesimler tarafından meşru evrensel hukuk normu şeklinde dayatılmasının önüne geçmek.

Milli ve manevi değerler, Türk aile yapısında LGBT propagandasının oluşturduğu rahatsızlığı gidermek.

LGBT ideolojisi üzerinden inşa edilmek istenilen diplomatik ve siyasi baskıyı engellemek.

Kadın hakları meselesini LGBT odaklı tartışmaların tahakkümünden kurtarmak.

Sözleşmenin toplum değerleri ile bağdaşmayan kısımlarının, Türkiye’nin kadına şiddet ile mücadelesine ve kadın hakları konusundaki adımlarına gölge düşürmesini engellemek ve LGBT’yi işaret eden ifadeler sebebiyle rahatsızlık duyan kesimlerin kadına yönelik şiddete karşı desteğinin konsolide edilmesine olanak sağlamak.

Bir devlet politikası olan kadına şiddet ile mücadelede iç hukuka dayalı uygulamaların iyileşmesine odaklanmak için gerekli olan zihinsel paradigma değişikliğinin önünde engel olan cinsel yönelim unsurunu ortadan kaldırmak.

Reform paketleri içerisinde kadına şiddet ile mücadele ve kadın haklarının iyileştirilmesi ile ilgili bölümlerin ön plana çıkarılması.

İlgili Makaleler