Gündem

İşte 1 Haziran’da Kaldırılacak Kısıtlamalar

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de alınan kısıtlamaların birçoğu 1 Haziran 2020 tarihinde kalkıyor. Dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Haziran’da kaldırılacak olan kısıtlamaları belirtti.

SEYAHAT KISITLAMASI

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması 1 Haziran itibariyle son buluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz” açıklaması yaptı. Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek.

İstanbul Eczacı Odası tarafından bir açıklama yapıldı ve 1 Haziran’da eczanelerin açılış-kapanış saatlerinin hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-19.00 olarak uygulanacağı belirtildi.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.

KÜTÜPHANELER AÇILIYOR

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri 1 Haziran’da açılıyor. Ancak bazı şartlar uygulanacak.

1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserler başlayacak. Konserler saat 24:00 ile sınırlı olacak.

KREŞ VE DENİZ TURİZMİ

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da 1 Haziran’da açılacak. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran’da başlayacak. HSK, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’da başlamasına karar verdi. Adalet Bakanı Gül, cezaevlerinde kapalı görüşlerin 1 Haziran’dan itibaren yeniden başlayacağını bildirdi.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri 1 Haziran’da hizmete giriyor. Halı sahalar, tenis kortları da 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçiyor.

Plajlar, milli parklar ve bahçeler, müzeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

18 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

.20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa iniyor ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

İlgili Makaleler