Ekonomi

İstihdam Kalkanı Paketinden İşsiz Kalan Vatandaşlara Müjde Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında İstihdam Kalkanı Paketi’nin yolda olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı paketten işini kaybeden vatandaşların işe geri alınması için teşvik verilmesi düzenlemesi çıktı.

Hem iş arayanlar için hem de işini kaybedenler için umut olacak İstihdam Kalkanı Paketi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında paketin yolda olduğu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamalarında iş dünyasını ilgilendiren önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşini kaybedenler, çek yükümlülükleri, kamu bankalarının sermayesine ilişkin yapılacak yenilikler İstihdam Kalkanı Paketinin detayları belli olmaya başladı.

İŞİNİ KAYBEDENLERE SEVİNDİREN HABER

1 Ocak 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında işini kaybedenler tekrar işe alınırsa işveren desteklenecek. Devlet işverenin maliyetini işverenle paylaşacak. Bununla birlikte pakette 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri için de yenilikler var. Bu şartlardaki kişilere esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma modeli sunulacağı gibi buna katılan işverenlere teşvik verilmesi beklenmektedir.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

İşten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılması bekleniyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nin kolaylaştırılmış şekilde devam etmesi bekleniyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanamayanlar için de nakdi ücret desteği veriliyordu, bunun devam etmesi bekleniyor. İş yerleri ilave istihdam sağlarsa teşvik edilecek.

Ayrıca paket kapsamında çek yükümlülüğüne 9 ay erteleme geliyor. Kamu bankalarının sermayeleri güçlendirilecek ve Türkiye’den emekli yurtdışındakiler için part-time iş imkanı sağlanacak.

İlgili Makaleler