Genel

İsviçre pandemiden dolayı şirketlere 2,5 milyar frank ek yardım yapacak!

İsviçre’de yeni Koronavirüs önlemleri alındı: Şirketleri desteklemek için 1,5 ila 2,5 milyar frank arasında ek yardım yapılacak

Federal Hükümet üyelerinden Simonetta Sommaruga, Alain Berset ve Ueli Maurer bugün saat 14.00’te yeni Koronavirüs önlemlerini duyurmak için bir basın toplantısı yaptılar.
Açıklanan yeni önlemler yarından itibaren uygulamaya konulacak ve 20 Ocak 2021 tarihine kadar yürürlükte kalacak.

Salı günü bir basın toplantısı düzenleyen Hükümet üyelerinden Simonetta Sommaruga ve sağlıktan sorumlu Bakan Alain Berset, kantonlara yönelik bir dizi öneri gündeme getirmişlerdi. Bakanlar gelen tepkiler üzerine, önlemleri kantonlarla birlikte sürdürmek adına konuyu bugün yeniden ele aldılar. Alınan yeni kararlar, Korona önlemlerinin ulusal boyutu ile standartlaştırılması ve sıkılaştırılması yönünde.
Yarın itibarı ile uygulamaya girecek olan önlemler şöyle;

*Restoranlar, barlar, mağazalar, pazarlar, eğlence yerleri ve spor merkezleri akşam saat 19.00 ile sabah saat 06.00 arasında kapalı kalacak. Ancak olumlu bir epidemiyolojik gelişme durumunda kantonlar açık kalma saatini gece 23.00’e kadar uzatabilecekler.

*Restoranlar ve barlar pazar günleri ve resmi tatillerde açık olabilecek.

*24 Aralık ile yılbaşı gecesi, saat 01.00’e kadar dışarda kalınabilecek.

*Evlere paket servisi yapan işyerleri ile Takeawaylar saat 23.00’e kadar açık kalabilecek.

*Korona krizinde şirketleri desteklemek için 1,5 ila 2,5 milyar frank arasında ek yardım yapılacak

*Özel bir ortamda, iki farklı evden en fazla 10 kişiyle bir araya gelebilecek. Bu sayı daha önce 5 kişiye düşürülmüştü. Öneri kantonlar tarafından kabul görmediği için tekrar 10 kişiye çıkarıldı.

*Dini kutlamalar ve yaşama toplantıları dışında halka açık olan tüm etkinlikler yasak olacak.

*Tüm kültürel aktiviteler (okul aktiviteleri de dahil ) yasaklanacak.

*Sportif faaliyetlere 5 kişilik gruplar dahilinde izin verilebilecek.

Federal Hükümet durumun 18 Aralık tarihine kadar gözlemleyecek. Bu tarihe kadar birşey degişmemesi halinde kantonları daha sıkı önlemler alınacağı konusunda uyaran Federal Hükümet, ikinci bir Olağanüstü hal ve kapanma durumunu gündeme getirmek istemiyor.

İlgili Makaleler