EkonomiGündem

Kısa Çalışma Ödeneği 3 Ay Daha Uzatılacak Mı? İTO Başkanı Açıklama Yaptı

Hem insan sağlığını hem de ülke ekonomisine hasar veren Covid-19 sürecinde hazırlanan desteklerden en kritik olanı Kısa Çalışma Ödeneği oldu. 3 ay boyunca sağlanacak desteğe dair İTO Başkanı Şekib Avdagiç tarafından 3 ay daha uzatılmasının daha yararlı olacağı tavsiyesi yapıldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, iş yerlerinin bu zorlu günleri atlatabilmesine yönelik tavsiyelerde bulundu. Avdagiç, Kısa çalışma ödeneğine müracaat etme tarihini 30 Haziran’ın ardından bir 3 ay daha uzatılmasının yararlı olacağını dile getirdi.

Avdagiç, gerçekleştirdiği açıklamada, Türkiye’deki ilk Covid-19 vakasının 10 Mart tarihinde saptandığını ve ondan sonra 25 Mart tarihinde de İŞKUR bünyesinde işletmelerin Kısa Çalışma Ödeneği müracaatlarının başladığını anımsattı.

3 AY SÜRE UZATILMASI BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKTIR

Avdagiç, Covid-19 salgını sürecinde işletmelerin daha da rahat nefes alabilmelerine yönelik tavsiyelerinde şu sözleri dile getirdi:

“Kovid-19’un etkisini bertaraf etmek için başarıyla uygulanan İstikrar Kalkanı Paketi’nin en önemli maddelerinden biri olan ve çalışanın günlük kazancının yüzde 60’ını karşılayan Kısa Çalışma Ödeneği, geçen yaklaşık iki ayda istihdamın korunmasındaki başarısını ispatlamıştır. İşletmeler haziranda faaliyetlerini artırma ya da yeniden başlatmaya hazırlanırken, koronavirüsten etkilenen iş yerlerinde çalışanlara yönelik uygulanan kısa çalışma kapsamındaki maaş ödemelerinin, son başvuru tarihi olan 30 Haziran’dan itibaren ikinci bir üç ay süreyle uzatılması işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride bırakmasına büyük katkı yapacaktır.”

YOĞUN SİPARİŞLER ALINIYOR

Şekib Avdagiç, “Korona ile yaşamayı, üretmeyi ve satmayı öğrenmek zorundayız.” diyerek İTO’nun bütün aktif sektörleri titizlikle incelediğini belirtti.

Avdagiç, “Ekonomide ibrenin hazirandan itibaren yukarı doğru çıkacağını görüyoruz. Bazı sektörlerde yeni tedbirlerle daha hızlı mesafe almamız şart. Bunu el birliği ile başaracağız. Öte yandan bazı sektörlerimizden son günlerde ‘yoğun siparişler’ aldıkları bildirimi geliyor. Bu bizim cesaretimizi artırıyor. İkinci bir dalga gelmezse tedbirli bir iyimserlik içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, bütün risklerin ve kazançların tartıldığını belirterek süreci sağlıklı bir şekilde yürütmeyi hedeflediklerini belirtti ve “Türkiye üretim disiplini, kalifiye çalışan gücü ve sevkiyat performansı ile civarındaki tüm ülkelerden ayrışıyor. Bugünden yarına değilse bile Batı’nın Çin, Kamboçya ve Vietnam’dan ürün talebi azalacaktır.” dedi.

BİR AYDA 4 MİLYONDAN 50 MİLYONA ÇIKTI

İTO Başkanı Avdagiç, ülkede bir günde 4 milyon maske üretimi gerçekleştirildiği ve bir ay sonra ise bu sayının 50 milyon olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın hiçbir ülkesi, 30 günde maske üretimini 12 kat artıramadı. Bu, Türk girişimcisinin değişen taleplere karşı arzda ne kadar esnek olabildiğinin ve talebe hızla ayak uydurabildiğini de kanıtlıyor. Özellikle AB’nin ithalatında hızla payımızı artırmamız mümkün. Şöyle ki, Türkiye, 2019’da AB’nin yaptığı yaklaşık 2 trilyon dolarlık ithalatta 70 milyar avro ile yüzde 3,6 pay aldı. AB’nin ithalatta 6’ncı büyük ortağı. Bunu artıracağız. Şu anda bu fırsat var. Türkiye, AB’nin 2 trilyon dolarlık ithalatındaki yüzde 3,6’lık payını en az ikiye katlamalı.” açıklamasını yaptı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler