GündemPolitika

İYİ Parti’den asgari ücret, 3600 ek gösterge ve Türkiye’de bulunan Suriyeliler hakkında flaş açıklamalar!

İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu TBMM’de 15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile diğer şehitlerin arasında statü farkı olduğunu dile getirerek ‘’Bu farklılıkların en kısa zamanda düzeltilmesini, bütün gazi ve şehit aileleri adına İYİ PARTİ olarak iktidardan talep ediyoruz’’ dedi. Türkiye’de ki Suriyeli mülteci sayısının 5 milyon 200 bine yakın olduğunu belirten Çulhaoğlu, Suriyelilere harcanan para miktarını açıkladı. 3600 ek gösterge vaatlerini hatırlatan İYİ Parti Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, 2021 yılı asgari ücret konusunda ne düşündüklerini açıkladı.

Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu’nun meclis kürsüsünde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA STATÜ FARKI

Ülkemizde terör faaliyetlerine karşı verilen mücadelede devletimizin bekası, özgürlük ve demokrasimizin devamı için yüreğini ortaya koyan gazilerimiz ile şehadet mertebesine ulaşan asker, polis, sivil şehitlerimizin yakınları ile 15 Temmuz gazilerimiz, şehit ve aile yakınlarının sanki aralarında statü farkı varmış gibi tazminatlarında, aylık ödemelerinde ve sağlık giderlerinde çok farklılık olduğu ifade edilmektedir. Bu durum, kendilerini incitmektedir. Bu farklılıkların en kısa zamanda düzeltilmesini, bütün gazi ve şehit aileleri adına İYİ PARTİ olarak iktidardan talep ediyoruz.

TÜRKİYE’DE Kİ SURİYELİ SAYISI

Ülkemiz uzun zamandır ekonomik ve Suriyeliler krizinin tam ortasında yer almaktadır. Suriyeliler ekonomimizin yükü olmuştur. Değerli arkadaşlarım, AK PARTİ böyle düşünmüyor diye bu gerçeklerden kaçamayız. Türkiye’de İçişleri Bakanlığının açıkladığı hâlen kayıtlı 3 milyon 680 bin 603 Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır. Sadece kayıtlı olanlar üzerinden hesaplandığında bile ülkemiz dünyada en fazla sığınmacının olduğu ülkedir. 1,5 milyon kayıtsız Suriyeliyle birlikte Türkiye’de 5 milyon 200 bine yakın Suriyeli sığınmacı vardır.

SURİYELİLERE HARCANAN PARA MİKTARI

Devletimizin açıkladığı rakamlardan hareket ederek bir hesaplama yapmak gerekirse 2011’den 2019 yılı sonuna kadar Suriyeli sığınmacılar için Türk devletinin kaynaklarından harcanan para 51,1 milyon dolardır. Bunun dışında bir de 7,1 milyar dolar da Birleşmiş Milletler ve AB fonlarından harcanmıştır. Özetle, harcandığı tespit edilebilen para 2019 sonuna kadar 58,21 milyar dolardır.

Harcanan bu paraların içerisinde askerî harcamalar yok, Suriye’de 3 milyon insana yapılan sosyal yardımlar yok, Suriye’de devlet memurlarına ödenen maaşlar da yok.

3600 EK GÖSTERGE

Sayın Bakanım, ülke güvenliği için hayatlarını ortaya koyan muvazzaf uzman jandarmalarımız iktidardan 3600 ek gösterge ile okulda geçen sürelerinin fiilî hizmetten sayılmasını, karışıklığın giderilmesi için uzman jandarmalar, jandarma yardımcı astsubay olarak isim ve statülerinin de değiştirilmesini beklemektedirler. İsteklerini değerlendirmenizi talep ediyoruz.

Evet, siyasete alet edilmemesi temennisiyle Jandarma Genel Komutanlığı bütçesine İYİ PARTİ Grubu olarak olumlu oy vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Şehit olan polislerimiz, hayatımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımız, geleceğimizi inşa eden ve çocuklara emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimiz, arkasında saf tuttuğumuz din görevlilerimiz 3600 ek gösterge unutuldu mu diye soruyorlar.

EYT’liler, iktidardan laf değil, icraat bekliyor ve sorunlarının çözülmesini istiyorlar. Biz, İYİ PARTİ milletvekilleri, haklı istekleri verilene kadar verdiğiniz sözü size hatırlatmaya, yılmadan, usanmadan devam edeceğiz.

İYİ PARTİ’NİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi “Asgari ücret teklifimiz işverenlerimize ek bir maliyet getirmeden 3 bin Türk lirasıdır.” dedi. Hemen “Kaynak nerede?” dediniz. Bu kaynağın maliyeti, AK PARTİ iktidarının borcunun faizi için ayırdığı 176 milyar liranın yüzde 40’ı bile değildir. Kaynak hesabı bu kadar basit. Bizim hedefimiz önce milletimiz ve devletimizdir. Milletimize şaşı bakmaktan lütfen vazgeçin.

İlgili Makaleler