Gündem

İzmir’de Bulunan Bir Tekstil Fabrikasında Corona Virüs Paniği!

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan bir tekstil fabrikasında, çalışanlardan birine yapılan corona virüs testi pozitif sonuçlandı ve bu yüzden de 200 kişi, fabrikadaki üretimin durdurulması için fabrikanın önünde eylem yaptı. Firma, yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı.

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan bir tekstil fabrikasında, çalışanlardan birine yapılan corona virüs testi pozitif sonuçlandı. Bu yüzden de 200 kişi, fabrikanın önünde toplanarak üretimin durdurulmasını talep etti. İşçiler ve işverenler arasında gerilim arttı ve söylenenlere göre, işçiler, güvenlik görevlilerine şiddet uyguladı. Şirket, konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.

25 İŞÇİ DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında üretim operatörü olarak görev yapan B.D., geçtiğimiz cuma günü corona virüs belirtileri yaşaması üzerine test yaptırmak için hastaneye gitti. Corona virüs testinin pozitif çıkmasından sonra İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler denetim yapmak için fabrikaya geldi. Yapılan denetimler sonucunda, corona virüs testinin pozitif çıktığı işçiyle yakın mesafede görev yapan 25 işçi, karantinaya alınmak üzere evlere gönderildi.

İŞVEREN İLE İŞÇİLER BİR SONUCA VARAMADI

Denetimi gerçekleştiren ekipler, eğer gerekli tedbirlere uyulursa ve maske ve eldiven takılırsa, üretimin devam edebileceğine dair bir rapor hazırladı. Ancak, geçtiğimiz gün fabrikanın önüne toplanan 200 işçi, üretimin durdurulmasını istedi. Bu sebeple fabrikaya gelen işveren H.A. ile işçilerin konuşmasının ardından herhangi bir sonuca ulaşılamadı ve bu yüzden de işçiler, sendika üyelerini fabrikanın bahçesinde beklemek üzere orada kaldılar.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ İLE İŞÇİLER ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Fabrika sahibi H.A. ise işçilerin fabrika önünde beklemesine tepki gösterdi ve işçiler ile güvenlik görevlileri arasında fiziksel bir tartışma çıktı. Söylenenlere göre, güvenlik görevlileri işçilere sopalarla müdahale etti ve bunun sonucunda her iki taraf da birbirinden şikayetçi oldu. Bir diğer taraftan da işçilerin tekrar toplanacağı söylendi ve işçiler eğer isterse çalışabilecekler, istemezler ise yıllık izin alabilecekleri açıklandı.

ÜRETİM FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDECEKTİR

Olaylardan sonra şirketi bir açıklama yaptı ve açıklama şu şekilde:

“3 Nisan tarihine kadar 2 bin 300 çalışanımızın hiçbirinde herhangi bir bulguya rastlanmazken takip altında bulunan bir çalışanımızın hastanede yapılan tetkiklerinin pozitif olduğu kurumumuza bildirilmiştir. Bunun üzerine aynı gün İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri şirketin genelinde alınan tüm tedbirleri yerinde tetkik etmiş, ilgili çalışanlarla tek tek görüşmüş, kayıt altına almış ve olası temas hikayesi olabilecek çalışanlardan numune alarak iş yerinin çalışmasında herhangi bir engel olmadığını tespit etmiştir. Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın şirketimiz gibi çok sayıda çalışanı bulunan iş yerleri için tavsiye ettiği çalışma şartlarına uygun olarak üretim faaliyetlerimiz devam edecektir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir